Kıblenin değişmesi olayı nasıl olmuştur? Bakara suresinde bu konu nasıl ele alınmıştır?

0

İslam Tarihinde ilk hicret Habeşistana yapılan hicrettir. Ancak amacı, durumu ve etkisi bakımından en önemli Hicret Medine’ye yapılan hicrettir. Çünkü hem Medine toplumuna baya etkisi olmuştur, hem Medine’de yeni bir siyasi oluşum meydana geldi hem de bir anayasa kurulmuştur.

 

Kıblenin değişmesi olayı nasıl olmuştur? 

Hicretten sonra meydana gelen en önemli noktalardan biriside hiç şüphesiz Kıblenin değişmesi olayı olmuştur. Peygamber Efendimizin hem Mekke döneminde,hemde hicretin meydana geldiğinden yaklaşık İki sene boyunca namazını sürekli Kudüs’e doğru kılıyordu. Mekke’de iken Kâbe’yi kendisi ile Kudüs’ün arasına alarak ibadetini icra ediyordu.

Bakara suresinde bu konu nasıl ele alınmıştır?

Hicretten sonra 17. Ayın başlarına doğru Recep ayında bir öğlen namazında Peygamber Efendimize bir vahiy tebliğ edildi. Bakara suresinde de geçen bu ayeti kerimede ; Rabbimiz;

Ey Muhammed. Biz senin göğe çok bakıp vahiy beklediğini biliyoruz.Merak etme elbette seni, kıbleye çevireceğiz. Bundan sonra yüzünü Mescidi Haram yönüne doğru döndür.

Ey müslümanlar, sizlerde nerede olursanız olun,namazda hep o tarafa doğru dönün. Şüphesiz ki kendilerine kitap verilenler,bunun Allah tarafından kendilerine gelen bir Emir olduğunu bilirler. Allah hepinizin yaptığından haberdardır. Andolsun ki kendilerine kitap verildiği halde senin kıblene uymayanlar olacak. Sende onların kıblesine uyma. Andolsun ki eğer sana gönderdiğimiz bunca Emire rağmen sen onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, işte o zaman sende zalimlerden olursun. (Bakara suresi 2/144-145)

 

Kıblenin değişmesi ile Medine’de ki Arap müslümanlar Kâbe’ye yöneldiği için hristiyan ve Yahudilerden ibadet yönü bakımından bağımsız olmuştur.

Bir başka rivayete göre müslümanlar için tespit edilen yeni kıble aynı zamanda Mekke’nin de fethinin olacağının ve Kabe’nin de bir gün putlardan temizleneceginin işareti kabul edilmiştir.

Paylaş

Yorumlar