Kelime-i Tevhid Nedir | Kelime-i Tevhid Nasıl çekilir Okunuşu ve Anlamı

0

Diliyle ibadet eden her müslüman öncelikle Allah’ın varlığına,onun birliğine ve dirliğine kalben bağlanmak suretiyle dile getirmiş olur. Bu söze biz Kelime-i Tevhid deriz.

 

Kelime-i Tevhid

Lâ ilahe illallah Muhammedü’r-Resûllah

 

Anlamı:

Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed (s.a.v) onun, elçisidir

 

 

Peki bizler kelime i tevhidi ifade ederken aslında ne demek istiyoruz?

 

Kelime-i Tevhid Nasıl çekilir

Allah vardır, o evreni kâinatı belirli bir ölçüde yaratmıştır, gece ve gündüzü birbiri ardına sıralanmıştır onun herşeyden haberi vardır, işiten ve bilen ancak odur. Ondan geliriz,ve ancak ve ancak ona döneriz,o istediğini verir , isterse yoktan yaratır isterse varı yok eder. Öncelikle kelime i tevhidi bilen bir müslüman bilir ki Rabbinden istediği hiç birşey Rabbinin gücüne gitmez, o kullarını sever o kimin daha iyi ibadet yapacağını görmek için dünyaya gönderildiğini bilir. Ondan başka ilah yoktur ve Peygamber Efendimiz onun kulu ve elçisidir.

Çünkü gerçek hayatta kalben Rabbimizi kendisine ilah kabul eden, yol ,rehber olarak kabul eden ve Hz. Muhammed'(s.a.v)i onun elçisi olarak kabul eden kişi islamin temal esasını kavramış olur, İslam’ın amacını anlamış olur.

Dinimizi kabul eden, müslüman olmak isteyen herkes öncelikle Kelime i şahadet ve Kelime i tevhidi diliyle ibadet etmesi gerekir. Yani kalben, isteyerek, bağlı kalarak söylemesi gerekir.

İbadetin yapılması kadar devamlı olarak yapılmasının önemli olduğunu önceki yazılarımızda vurgulamıştık.

Kelime i şahadet ve Kelime i tevhid de aynı diğer ibadetler gibidir, yani yalnızca bir iki kere söyledim yerine getirdim demek değil, sürekli olarak söylemesi gerekir çünkü devamlı olarak yapılamayan ibadet benzini olmayan bir arabanın gitmesi gibidir. Yani kolaylıkla durur.

Paylaş

Yorumlar