Kelime-i Şehadet Nedir | Türkçe Okunuşu ve Manası

0

Kelime-i Şahadet nedir?

Bizler dinimizi Rabbimizin emrettiği şekilde yaşatarak onun cennetine layık olmak istiyorsak ibadet yapmalıyız. Çünkü ibadet kulun Rabbine olan borcudur. İbadetleri hem bedenen bende dille yapılan ibadet olarak iki başlık altında ele alabiliriz.

Bedenen ibadetlere örnek olarak;
Namaz kılmak
Oruç tutmak
Hacca gitmek
Zekat vermek vb. Örnek verebiliriz.

Pekala bedenen ibadet yapmak kadar dillede ibadet yapmak derken burdan ne anlıyoruz?

Rabbimizi bize ” Beni çokça anın ki bende sizi anayım” buyurmuştur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Müslüman olmanın temel şartı kelime i şahadet getirmektir bu dille yapılan ibadete örnektir. Rabbimizin onu sürekli anmamizi belirtmesinin sebebi dille yapılan ibadet samimidir, gönülden gelir. Bir insan düşünün hiç kimseye istemedigi birşeyi zorla söyletemezsiniz. Dille yapılan İbadet de aynen böyledir gönülden gelir samimidir.

Peki nedir Kelime i şahadet ?

Öncelikle şahadet demek. Bir kelimeye Bir söze bilerek,isteyerek inanmak ve noksansız olarak söylemek demektir. Yani gözle gördüğümüz şeyi nasıl ki görür,bilir ve onu gördüğümüz için inanırsak , şahadet getirmekte aynen böyledir. Yani Şahadet getirmek birşeye bilerek gönülden inanmak demektir.

Kelime-i Şehadet 

 

“Eşhedü en lâ ilahele illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühu”

Anlamı: Şahadet ederim ki Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. Ve yine şahadet ederim ki Muhammed (s.a.v) onun kulu ve elçisidir

 

Müslüman olan bir kişi bunu aynen böyle söylemeli. Kelime i şahadet getiren her müslüman Rabbine ve onu elçisine ( Hz. Muhammed (s.a.v)e yürekten ve kalben inanmış olur. Çünkü Müslümanlığın temeli şahadet getirmektir. Kelime-i şahadet getiren her müslüman Rabbimizin bizlere söylediği emir ve yasaklarına uymak zorundadır ve ondan sorumludur.

Paylaş

Yorumlar