Kaza namazı nedir? Hangi durumlarda kılınır?

0

Kaza namazı nedir? Hangi durumlarda kılınır?

Dinimiz vaktinde kılınan namaza eda zamanından sonra, vakti geçmiş namaza da kaza demiştir. Bizler namaz kılarken aynı zamanda namazı eda ettim de diyebiliriz.

Ancak bilerek veya isteyerek keyfi olarak namazı sonraya bırakmak, kazaya bırakmak elinde hiç bir iş yokken namazı sonra kazaya bırakmak çok büyük bir günahtır. Vakti geçen sonra kılınan her namazdan sonra Rabbimizden af dilemek mecburdur.

Namazlardan bize farz olan yani beş vakit namazların farzları ve yatsıdan sonra kıldığımız vitir namazı kaza edile bilinir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki vakti geçip kılınan namazın sünneti kaza edilemez. Bu durum sabah namazı için geçerli değildir. Sadece sabah namazı vaktinde kılınamayıp kazaya bırakılırsa mümin aynı gün öğleye kadar sabah namazının hem sünnetini hem farzını kaza edebilir.

Kaza namazını kılmak için her hangi belirli bir süre yoktur. Sadece;
Güneş doğarken, güneş tam dik bir noktadayken ve güneşin battığı vakit kaza namazı kılınmaz.

Nasıl mı farz namazı kılarken niyet ediyorsak ( örneğin; niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya) kaza namazında da ;

Niyet ettim Allah rızası için kazaya bıraktığım (sabahsa sabah, öğlense öğlen, ikindiyse ikindi akşamsa akşam yatsıysa yatsı) yatsı namazının dört rekat farzını kılmaya diye başlarız.

Eğer ki bir anda birden çok kaza namazı kılacaksak önce ezan okumalıyız, ondan sonra namaza başlamalıyız ancak her kazan namazından sonra ezan okunmaya gerek yoktur yakınızda bir kere okunsa kâfidir.

Namazın farzları Namazın içindeki ve dışındaki farzlar nelerdir

Namazın farzları Namazın içindeki ve dışındaki farzlar nelerdir

Paylaş

Yorumlar