Kayıp Duası | Kaybolan Eşyanın Bulunması İçin Dua

0

Dua, tüm insanoğlunun, bilhassa da müminlerin hayatlarında önemli yeri olan dini bir fenomendir. Duanın neliği konusunda Kuran-ı Kerimin ve sünnetten hareketle faklı açıklamalarda bulunulmuş ve bazı tariflere ulaşılmaya çalışılmıştır. Dua, aslında çağırmak manasına olup, Kuran-ı kerimde ibada istiğase yardım istemek;  ve talep  anlamlarına gelir. Dua, terim olarak,  ise bir  şeyin yapılması yada yapılmamasını, Allah Teala medih ve sena yollu ve kulun zillet ve ihtiyacını ifade eden bir dil ile istemekten ibarettir.

 

 

Bir eşyanız kaybolduğu zaman şu dua okunur

kaybolan bir şeyi bulma duası

Duanın Türkçe Okunuşu: Allahümme radded dalleti ve hadiyed dalaleti ente tehdi mined dalaleti ürdüd aleyye dalleti bi kudratike ve sültanike fe inneha min ataike ve fadlik”

Duanın Manası: “Ey yitiği geri veren, sapıtanı doğru yola ileten Allahım! Sapıtanı doğruya ileten Sen’sin. Ne olur yitiğimi kudretinle ve kuwetinle bana geri çevir! Çünkü o, Sen’in bağışlarından ve lütuflarındandır.” (Tirmizi)

 

 

Kaybolan bir eşyanız için  Okunacak Ayet

 

Denenmiş bir ayeti kerimedir. Kaybolan bir eşyanız için abdestli bir şekilde  bu dua okunur  eşyanız ne ise bu duanın hakkı için beni kaybettiğim şeyle buluştur denir.

Ali İmran -9 . ayeti kerime 

kaybolan eşya bulma duası

Ali İmran -9 . ayet “Rabbena inneke camiun nasi li yevmil-lâ raybe fih (fihî), innallâhe lâ yuhliful miad (miade).”

  Ayetin  Meali: Rabbimiz! Şüphesiz sen, hakkında şüphe olmayan bir günde insanları toplayacaksın. Şüphesiz Allah va’dinden dönmez. 

 

 

Paylaş

Yorumlar