Karanfilin Ağız Problemine Etkisi

0

Birçok bitki bilimcisi tarafından bitkisel ilaç diye adlandırılan karanfil, ağız içindeki bir çok probleme çözüm sunmaktadır. Özellikle anti-septik özelliği ile ağızdaki bakterilerin oluşmasını engeller. Dişler arasında kalan atıkların bakteri oluşturmasını engeller ve bu bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu giderir

Gerekli Malzemeler:

5-6 Tane Karanfil

1 Su Bardağı Su

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisine karanfili atınız. 15-20 dakika demlemeye bırakınız. Karanfil çayı demlendikten sonra ağız yoluyla tüketiniz.

NOT: Birçok bitki bilimcisi tarafından bitkisel ilaç diye adlandırılan karanfil, ağız içindeki bir çok probleme çözüm sunmaktadır. Özellikle anti-septik özelliği ile ağızdaki bakterilerin oluşmasını engeller. Dişler arasında kalan atıkların bakteri oluşturmasını engeller ve bu bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu giderir. İhtiyacınız dahilinde günde 1 bardak tüketebilirsiniz. Karanfil çayını yapmak istemiyorsanız küçük bir kutu içine karanfil koyarak cebinizde, çantanızda taşıyabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda ağız içine alarak dişlerinizle çiğneyebilirsiniz.

Karanfil çayının Faydaları

Karanfil çayının faydaları arasında ilk sırada gelen etkisi ağız ve diş sağlığı yer almaktadır. Bu faydaları sıralayacak olursak; Ağız kokusunu giderir. Diş etlerinde meydana gelen enfeksiyon sebebiyle ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur. Güçlü bir antiseptiktir. Cildin yumuşaklığını korumasına yardımcıdır. Soğuk algınlığına iyi gelerek öksürüğü geçirir. Bağışıklığı güçlendirir. Sindirim problemi yaşayanların problemlerine çözüm sunar. Hazımsızlığı ve şişkinliği alarak metabolizmayı çalıştırır. Kan dolaşımını hızlandırır. Mide bulantısını engeller. Gaz sancılarını giderir. Vücudu dinlendirir. 4. Karanfil çayının faydalarının yanında bazı yan etkileri ve zararları olabilir. Kanı inceltici etkisi bulunmakla birlikte ameliyat olacaklar karanfil kullanımı 1 hafta önceden kesmeleri gereklidir. Çünkü ameliyat sonrası kanamayı çoğaltabilir. Ayrıca hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik etkilere neden olabilmektedir. Bu sebeple kadınların en hassas olduğu dönemlerde (hamilelik, emzirme) kesinlikle karanfil çayını tüketmemeleri gereklidir.

Paylaş

Yorumlar