Kalu Bela nedir | Bizler ne zaman Müslüman olduk?

0

Bizler ne zaman Müslüman olduk?

Din, imanla başlar. Yani birşeye kalben bağlanmak,inanmak ve inandığımız şeyin varlığına da sorgulamadan inanmaktır. Allahu Teala (c.c) ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)e kalbiyle inanan, kalbiyle bağlanan, iman eden herkese mümin denir.

 

Kâlu belâdan Nedir

Bizler Kâlu belâdan beri müslümanız. Yani ne demek Kâlu belâ? Ruhlarin Rabbimizle anlaşmasıdır. Yani Rabbimize bağlandığımiz Ruhumuzun bedenimize verildiği ilk andan itibaren Rabbimize bağlandığımiz andır.

 

Peki bizler ne zaman müslüman olduk?

Rabbimiz, bedenlerimizi yaratmadan önce, ruhumuzu var etti. Ruhunuzu topladı,huzuruna buyur etti. Ruhları kendilerine şahit tutarak ;

” Ben sizlerin Yaratıcısı değil miyim? Diye sordu. Ruhlarda Evet, sen bizim Rabbimizsin biz buna şahitiz dediler. Yani bizim Ruhumuzun bedenimize girmeden önce Rabbimizin bize vereceği cana şahitlik ettiğimiz olmuştur. Yani bir sözleşme olmuştur. Ve bu sözleşmenin olduğu yere Elest Bezmi denir.

Bedenimiz, Rabbimize aittir. Bize verilen dinde onundur. Yerlerde ve göklere düzen, intizam,hayat veren Rabbimiz, insanlara da güzel, huzurlu,saadetli hayatı dinimiz ile öğrenmesini sağlamıştır. Bedenimizde ki kalp,ruhumuz, akılımız, gözlerimiz,kulaklarimiz,ellerimiz bütün herşey Rabbimizi tanimak ve ona kulluk etmek ve şükürlerimizi sunmak içindir.

 

Bizlerde, bedenimiz de ruhumuz da dinimiz de her şey Âlemlerin Rabbi Allah (c.c)a aittir.

 

Hatta Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v);

” Her doğan bebek, çocuk yaratılışının ruhu üzerine Allah’ın dinini yaşayacak ve anlayacak yetenekte doğar. Ancak ne var ki Babası veya annesi onu başka dine yönlendirir (yahudi/Hristiyan ve mecusiliği aşılarsa) işte o zaman insan ruhunun o saf halinden uzaklaşır.” Buyurmuştur.

 

Allah Teala şöyle buyurmuştur

” Ben bütün kullarımı, yalnızca ve yalnızca bana kulluk edebilecek bir surette yarattım. Fakat onlara şeytanlar musallat oldu. Kendilerini dinlerinden uzak tuttu. Benim onlara helal kıldığım şeyleri harama çevirdi. Ve onlara bana şirk koşmalarini emretti”

Yani Rabbimiz kâlu belâdan beri ruhumuza imanı ve dini vermiştir. Ancak bizlerin bunu yaşatması tamamen bizim inancımıza ait birşeydir. Allah bizleri hak yolundan ayırmasın,

 

Ahirete iman neden önemlidir? Ahirete inanmanın kişiye ne faydası vardır?

Ahirete iman neden önemlidir? Ahirete inanmanın kişiye ne faydası vardır?

 

Paylaş

Yorumlar