Kadir Gecesi okunacak en faziletli Dua

0

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimin bu gece indirilmeye başlandığı, sema kapılarının ardına kadar açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gecedir bu gece  Dinimiz islamda bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi,  bu yıl 31 Mayıs 2019 gününü 1 Haziran’a bağlayan gecede  idrak edilecektir.

 

 

 

 

Kadir Gecesinin Fazileti

 

 

Rahmet, mağfiret ve arınma iklimi olan Ramazan ayının son günlerine yaklaşmanın burukluğu içinde iken, diğer yandan da bu gece mübarek Kadir gecesini ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu ulaşacağız.

 

Kutsal Kitabımız bu gecede inmeye başlamıştır.  Kadr, 97/1-5. ayette Cenab-ı Allah (cc)   Kadir Süresi’nde bu gerçeği bize şöyle bildiriyor: “Şüphesiz, biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

 

Cenab-ı Allah (cc) kadir gecesinde kendisine gönülden açılan elleri geri çevirmeyeceğini Peygamberimiz (sav) şu
şekilde haber vermektedir: “İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolunur.”(Buhâri, Savm, 6)

 

Kadir Gecesinde Nasıl İbadetler Yapılır

 

Bu mübarek geceyi ihya etmek, ilk önce yapacağımız şey Kur’an-ı Kerim’in kadrini, kıymetini bilmekten
geçer. Öyle ise, Ramazan-ı Şerif ayını son günlerini de Kadir gecesi gibi değerlendirmeye ve kalplerimizi Kutsal  Kitabımız’ın diriltici iklimi ile buluşturmaya gayret etmeliyiz.  Bu kalan kısa hayatımızda  sayılı nefeslerimizi, sahip
olduğumuz bütün nimetleri Cenab-ı Allah’ın rızası doğrultusunda harcayalım. Bunun gibi mübarek gün ve gecelerin, yaşantımızı gözden geçirmemiz ve kendimizle yüzleşmemiz için bir fırsat olduğunu unutmamamız gerekir.  Ve cennetin kapılarının ardına kadar açıldığı şu günlerde Peygamberimiz (sav)’in tavsiye ettiği şu dua ile Cenab-ı Allah af ve mağfiret isteyelim.

 

Kadir Gecesi Duası

“Allahım! Sen affedicisin. Affetmeyi seversin. Bizi de affet!” ( Tirmizî, Daavât, 84)

 

Paylaş

Yorumlar