Kadının – Erkeğin yabancı birisi ile selamlaşması caiz midir?

0

Karşı Cins İle Selamlaşmak Caizmidir?

Dinimize göre bir erkeğin eşi dışında nikahını düşüreceği baska bir kadınla bir kadının da baba,kardeş ve amcaları dışına ki erkeklerle tokalaşmasi Dinimizde uygun değildir.

Özellikle iş hayatımızda,yada en basitinden ailevi buluşmalarda veya gittiğimiz bir törende, düğünde ne erkek yabancı bir kadınla tokalaşmali nede kadın yabancı bir erkekle tokalasmalidir.

Peki sevdiğimiz güvendiğimiz birisi bizimle tokalaşmak isterse biz ne yapmalıyız?

Öncelikle tokalaşma konusunda Rabbimizin emir ve yasaklarını bilen insan bu durumun haram olduğunu bildiği ve inandığı için yerine göre hareket etmelidir eğer ki bu mümkün değilse bu durumun dinen uygun olmadığını karşı tarafta iletmelidir. Eger ki yinede çözüm bulunmakta zorlanilirsa tokalaşma adetinin kendisinde küçüklükten beri süregelen bir alışkanlık olmadığını söylemelidir.
Yinede herşeye rağmen her türlü tedbiri almamıza rağmen , durumun haram olduğunu anlatmamızin imkan olmadığı zamanlarda toklasmanin dinimize ve dinimizin bize buyurdugu emirlere rağmen toklasma kaçınılmaz oluyorsa istemeyerek ” günahına katlanma şartıyla tokalaşma gerçekleşebilir.

Dediğimiz gibi eğer ki zaruret durumundaysak yani çok zor durunda kaldığımiz anlamına gelir.
Kısaca bir haram ile burun buruna gelen bur insan eger ki haramı uygulamadigi zaman dinine canına veya namusuna zarar gelecekse ancak o zaman zaruret söz konusudur. Öbür türlü kesinlikle affı yoktur.i

Ayrıca Anne Babanın Çocuklarına Karşı Görevi Nelerdir? | Yazımızı İnceleyebilirsiniz

Anne Babanın Çocuklarına Karşı Görevi Nelerdir?

 

Paylaş

Yorumlar