İslam’a göre Talak(boşanma) nasıl olur?

0

Talak nedir ? Talak, resmi bir nikah sonucu erkek ve kadının hayatının sonuna kadar sürdüreceği evliliğin sona ermesidir. Yani evlilik hayatının sonlanmasıdır. Arapça da bağı çözmek anlamına gelir.

 

İslam dininde göre boşanma nasıl olmalıdır

İslam dini evliliğin kişinin ahiretinin yarısını kurtardığını savunur. Hatta genç yaşta evlenmelerin kişilerin kendinisini çevresindeki günahlardan, zinalardan koruyacağını söylemiştir. Dinimize göre bir evliliğin geçerli olması için gereken ilk şart öncelikle nikah kılmak,yani evliliğin bir ömür boyunca devam etmesidir. Ancak kişilerin daha sonra birbiri ile anlaşmaması veya başka sebeplerden dolayı göz önünde tutarak, boşanmayı da meşru kılmıştır.

Ancak ortada hiç bir sebep yokken,keyfi olarak, isteyerek yapılan boşanmalar haram sayılmıştır. Aynı zamanda alimler Erkeğin boşandığı zaman zinaya düşme durumu varsa boşanmanın erkek için haram olduğunu varsaymiştir

Ancak evli olduğu taktirde eşinin zinaya düşen veya harama bulaşacagına ve harama alışıp onunla bir yaşam süreceğine inan kimseler için boşanma dinimize göre mübahtır.

Allahu Teala (c.c)’nin en sevmediği mübah talaktır. Yani boşanma. Çünkü her ne kadar bazı durumda boşanma mübah olsa da özellikle İslam’ın toplum yapısı,aile yapısı üzerindeki tutumu, çocukların bundan sonra ki yaşamı için oluşabilecek neticeleri göz önüne aldığı zaman mecbur olunmadan yuva yıkamanın günah olduğunu savunmuştur.

Kişinin incir çekirdeğini doldurmayacak sebeblerden dolayı boşanmayı tercih etmesi Allah’ın tasnif etmediği davranıştır.

 

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısaca Bilgi

 

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısaca Bilgi

Paylaş

Yorumlar