İslam Nedir? İslam’ın 5 Şartları Nelerdir?

0

İslam nedir? İslam’ın şartları nelerdir?

İslam dini Müslümanlara ait, onlara gönderilmiş bir semavi dindir.
Öncelikle İslam ne demektir bunu açıklayalım.

İslam kelime anlamı itaat etmek,hizmet buyurmak,bağlı olmak,boyun eğmek, birşeye kendisini bırakmak,teslim olmak anlamına gelir. Ancak daha da anlaşılır bir ifade ile açıklamak gerekirse Rabbimize itaat etmek, onun gönderdiği Kur’an ı Kerim’i kendimize Yol gösterici olarak kabul etmek, Peygamberleri ve özellikle Peygamber Efendimiz (s.a.v)in bizlere söylediği, Rabbimiz tarafından kendisine vahiy olunan şeylere riayet etmek onlara kalben bağlanmak,ve onlara harfiyen uyguladığını göstermektir.

Bizlerin öncelikle müslüman olarak yapmamız gereken başlıca görev ve sorumluluklarımız vardır. Bunları benimseyerek kalben bağlanmaya ve uygulanması gereken şartlara da İslam’ın şartları deriz.

Peki İslamın Şartı Nedir İslam’ın  5 şartları?

Öncelikle Kelime-i şahadet getirmek İslam’ın temel şartıdır. Her gün 5 vakit namaz kılmak, Rabbimizin huzuruna çıkmak yalnızca ondan isteyip ona kulluk etmek, Yılın belli ayında oruç tutmak Ramazan orucu, malımızın 3 de 1’i oranında zekat vermek, ve maddi imkani ve sağlık şartları el veren herkesin ömüründe bir kere hacca gitmesi İslam’ın temel şartlaridir.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki bu şartlar birer seçenek değil, müslüman olan herkesin erkek olsun kadın olsun farketmez herkesin temel dini görevidir. Çünkü bunlar bizlerin yerine getirmesi gereken şartlaridir. Yani kulluk borcumuzdur. Ve müslüman olan herkes bu şartları yerine getirmek ile mükelleftir.

Paylaş

Yorumlar