islam Dininin Esasları Sırayla Nelerdir?

0

İman sözlükte inanma tasdik etme demektir Dini bir terim olarak sa; Cenab-ı  Allah’ın (c.c)  varlığına, birliğine, sıfatlarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kader ve kazaya inanma, kitaplarına, meleklerine, iyiliğin ve kötülüğün O’ndan geldiğine inanmak”  demektir.

 

İslam dininin esasları; Din, Yüce Allah’ın, insanları iyiliğe yönlendirmek, yanlış,yasak ve kötülüklerden alıkoymak için insanlara verdiği ikram ve ihsandır. Ve Rabbimiz dinimizi insanlara anlatmak için hem Peygamberler hemde Kitaplar göndermiştir. 

İslam dininin esasları şöyle sıralanır; 

  • 1 Cenab-ı  Allah’ın (c.c.) varlığına ve birliğine inanma,
  •  2 Allah’ın meleklerine inanma,
  • 3 Allah’ın kitaplarına inanma,
  • 4 Allah’ın peygamberlerine inanma,
  • 5 Ahiret gününe inanma,
  • 6 Kader ve kazaya inanma.

İslamiyette ilk Peygamberin tebliğ ettiği din ile son peygamber Resulullah(s.a.v)in tebliğ ettiği din aynıdır.

Yani dinimizin her döneminde Rabbine iman,itaat, peygamberlere iman ve ahirete iman her dönemde aynıdır.sadece Dinimizin yayıldığı bölgeler de bazı sorunlar yaşanmıştır. Çünkü dinin yayıldığı toplum, toplumun özellikleri ve nitelikleri birbirlerinden farklıdır. Hatta Kur’an-ı Kerim Peygamberlerin hepsinin aynı amaç uğruna mücadele ettiklerini ifade etmiştir. Ancak İslam dini İslam adını son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)in tebliğ ettiği dine denilir hatta
Maide suresinde bu konu ile ilgili;

Dinimizin amacı öncelikle her insanın Rabbine karşı sorumlu olduğu görevlerini anlatır. iyi – kötü/ doğru – yanlış herşeyi belirli kurallar dahilinde açıklar, insanın ahlakının oluşmasını sağlar dünya da ve huzura kavuşturur. Ölümden sonra devam edecek olan ahiret için çalışmanın önemini anlatır.

 

Yüce Allah’ın Subüti Sıfatları ve Zatı Sıfatları

Paylaş

Yorumlar