İslam Dininde Yapılan Başlıca İbadetler

0

İbadet; İnsanı yoktan var eden, bize sayısız rızıklar  veren Yüce Mevlamıza  tazim amacıyla yapılan kulluk görevidir. İbadet; Cenab-ı Hakka karşı gösterilen saygı ve hürmetin, en yüksek derecesini ifade etmektedir.

 

 

 Dinimizde  Farz Olan Başlıca  İbadetler 

 

İslamın Şartı 

Kelime-i şehadet getirmek;  Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden ‘abdühû ve resûlüh. Anlamı:  Ben şehâdet ederim ki, Allâh’dan başka ilâh yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed(sav) onun kulu ve resûlüdür.

 

Namaz kılmak: ibadetlerin en üstünü namaz  İslamın ikinci şartıdır. Namaz abdest alınarak günün belli vaktilerinde ve yerine getirilen ibadettir.  Namaz kılmak, akıllı olan ve ergenlik çağına gelen her erkek ve kadın için müslümana farz kılınmıştır.

 

Oruç tutmak: Oruç ayı olan ramazan ayı kulun  Yüce Yaratıcısına iltica eder.  İslamın üçüncü şartı olan Oruç, insana iftar ve sahur ile, kılınan teravih namazlarıyla, diğer ibadetlerle hayatı düzene etme imkanı sağlar.

Zekât vermek; İslamın  dördüncü şartı olan zekât;  senede bir defa malla yapılan bir ibadettir. Zekât; Âkil, bâli hür ve nisap miktar mala sahip olan her Müslümanın vermesi gereken dini bir ibadettir.

 

Hacca gitmek;  İslamın beşinci şartı olan Hac, Allah içindir, O’nun emri olduğu için, O ‘nun hoşnutluğunu kazanmak ihya edilir.Hac, insanı maddi ve manevi kirlerden temizleyen ruhi doygunluk ve dinginlik veren bir ibadettir. Hac, ibadeti içinde çok büyük özveri, ihlas, sabır, dua, zikir yoğunluğu olan bir ibadettir.

Paylaş

Yorumlar