İslam Dininde Ramazan Ayının Önemi Nedir?

0

İslam Dininde Ramazan Ayının Önemi  Nedir?

Sevgili müslümanlar cennete özel bir kapıdan girmek ister misiniz? Bu öyle bir kapı ki oradan sadece bir ibadeti yerine getirenler girerler. Yapılan bu sabırlı ibadet insanı kötü şeylerden kalkan gibi korur.  Bu ayda Cenab-ı  Allah bize öyle bir sabır veriyor ki bunu yaparken mutlu oluyoruz.  Bu  yapılan ibadet adı oruç. Bu ibadet Ramazan ayı   Yüce Allah bütün cehennem kapılarını kapatıp insanları bağışlayacağını bildiriyor.

Ramazan  Ayı Toplumda Yeri

Ramazan  şerif ayı insanların sürekli bir araya toplandığı ve insanlarla olan ilişkilerinin  çoğaldığı bir aydır.  Bu ayda en çok misafirliğe gider ve eve misafir davet ederiz. İftardan sonra toplu bir şekilde namaz kılıp birbirlerine duada bulunurlar.  Ramazan ayı içinde yer alan Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’ın inmeye başladığı Ramazan ayında Kuran-ı Kerim okunur veya dinlenilir. Böylece Kur’an okumanın sevabını da sevincini de
birlikte yaşanır. Kur’an ile özdeşleşen bu aya “Kur’an ayı” da denilir. Ramazan ayının kıymeti, bu ayda indirilmeye başlanan Kurandır.  Ramazan ayın sonunda Yüce Allah (c.c.)  Ramazan Bayramını  bize hediye eder. En önemli mutluluk günahları bağışlanmasıdır.

Ramazan şerif ayı toplumda özel bir yeri bulunur. Bu mübarek ayı karşılamak için de çeşitli hazırlıklar yapalır. Ramazan şerif  yaklaşınca mescitleri, camileri temizlenir. camiler mahyalarla süslenir. Ramazan ayında birçok ibadeti birlikte yapılır, Ramazanın coşkusunu birlikte yaşanır. Bu durum toplumsal bağları güçlendirir. Ramazanda
müslümanlar birbirlerini daha iyi anlar, daha çok severler. Ramazanda bütün Müminler birlikte sahura kalkar, birlikte iftar açar, birlikte teravih namazı kılınır.

Bir Ayet

Kur’an’dan Bize Bakara Suresi, 185 ayette Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor:”(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.”

Bir Hadis

Hz. Muhammed (s.a.v) buyurur ki: “Bir kimse inanarak ve mükafatını umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “oruç sabrın  yarısıdır.”

Ramazan orucu, Hicri takvime göre tutulur. Her sene Ramazan ayı bir önceki seneye göre on gün kadar önce gelir. Böylece Ramazan, bütün mevsimlere denk gelir.

 

 

Paylaş

Yorumlar