İslam dininde kılık kıyafet nasıl olmalı | Kadının giyinme adabı tarzı nedir

0

Moda, belirli dönemlerde toplumun bir kesimine yada tamamına etki eden yenilik ve yenileşme faaliyetleridir. Moda diyince giyimden ziyade; sanat, yemek, ticaret,konuşma vs. Herşey hayatın birçoğuna etki eden modanin etkilediği şeylerdir. Moda özellikle giyimde son zamanlarda toplumumuz tarafından baya bir talep edilen duruma geldi.

 

İslam dininde kılık kıyafet  tesettür nasıl olmalı

Peki insanların modaya olan ilgisi nereden gelmektedir?

İnsan, sürekli gelişen ve değişen dünyada ortaya çıkan kıyafetten ,yemeğe kadar herşeyi takip eden ve kendisini olduğundan farklı gösterme çabasına girerek toplumun belirli bir alanının benimsediği değişikliklere ayak uydurmaya çalışır ve bunu yapamasindaki tek hedefi örnek aldığı toplum da kendine yer bulmak istemesidir.
İnsanın fıtratında yenilen ve değişim vardır. Ancak önemli olan bu değişikliğin, ihtiyaç duyulduğu oranda oraya çıkmasıdır. Günümüzde gittikçe güç haline gelen moda insanları israfa ve gereksiz harcamalara itmektedir.

Kur’an ı kerim israfı yasaklamış,ve hatta gereksiz yere israf edenlerin şeytanın baş dostu olduğunu söylemiştir. Hadisi şeriflerde de müslümanların israf ve lüks içinde yaşamayı bırakıp orta düzey bir hayat sürmelerinin onlar için daha iyi olacağını ortaya koymuştur.

Dinimizin israf uzerinde hadisler ortaya koyması ve israfı en büyük günah olarak ortaya çıkarması nedendir?

Çünkü bizler modayı takip ederek israfın bataklığına batmış oluyoruz, ihtiyacımız olmadan örneğin evdeki koltukları değiştirmek,yada ihtiyacımiz yokken kendimize yeni kıyafetler almak, ve eskiyenleri çöpe atmak kesinlikle israftır.

İbn Ömer’in rivayetine göre Resûlullah (s.a.v,) giyecek yeni bir elbise aldığında

” Ziynet yerlerimi örtmeme vesile olan ve hayata güzellik sağlayabilecegim, elbiseler bahşeden Rabbime hamdolsun” buyurmuştur.

Hz Muhammed (s.a.v) eskiden elbiselerin bile çöpe atılmamasini onların bir şekilde bir yerlerde kullanılmasını isteyerek , müminleri israfın kıyısından kurtarmak istemiştir. Çünkü bizim eski bulduğumuz, giymek istemediğimiz kıyafetler bir başkası için yeni bir kıyafet anlamına gelebilir.

Dinine iman eden bir müslüman, yeni bir kıyafet almadan önce, kendisine alacağı kıyafetin dönemin şartlarına yada modaya göre değil,dinin belirlemiş olduğu (müstehcen yerlerin kapanması) kriterlere göre almalıdır. Elbisede kendi vücudunu belli edecek, dikkatleri üzerine çekecek ve kadının/erkeğin karşı cinsin ilgisini çekecek derecede olması ise dinen caiz bulunmamıştır.

 

Çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz? Nasıl terbiye edilir

Çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz? Nasıl terbiye edilir

 

Paylaş

Yorumlar