İslam dininde çok evlilik ne anlama gelir?

0

Son dönemlerde dinimizi karalamak isteyenler özelikle kadınlar üzerinden örnekler verirler. Örnek olarak kadının miras payı, kadının şahitliği, kadının çalışması vs.vs.

İslam dininin birden fazla kadınla evlenmesine izin verilmesi konusunda Dinimizde çok tartışılan konulardandır.

Müslüman olmayan topluluklar arasında İslami karalamak için bu konu hakkında çok yazı ve makaleler ortaya koymuşlardır. Bizim toplumumuzda gerek iman zayıflığı gerek ibadet zayıflığı ve özellikle batı hayranlığı bu konunun anlaşılmadan daha da derinlemesine sebebiyet vermiştir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) ;

” Müslümanlığı kabul edenler arasında dörtten fazla olan eşlerini boşanmalarını belirmiştir.

Peki Hz Muhammed (s.a.v) Efendimiz neden böyle bir yol izlemiştir?

İslâm dini çok evliliği kabul etmemiş hatta dörtten fazla eş ile sınırlandırılmıştır yani bir erkek dört kişi ile evlenebilir anlayışı değil. Bir erkegin dörtten fazla eşi varsa en fazla dört tane olacağını belirtmiştir.

Eski dönemlerde ve günümüzde yaşanılan kültür ortamı, dönemin ve zamanın şartlarını göz önünde tutarak bazen çok evliliğinden mübah olduğu durumlar olduğu Dinimizde yazmaktadır.

Peki İslam dini hangi durumlarda çok evliliğe izin vermiştir?

1-) Toplum içinde zina ve fuhusun yayıldığı zaman , fuhuştan ve zinadan korunmak istenen kadınlarla olan evlilik

2-) İyice azalan nüfusu canlandırmak ( mecburi kalınırsa)

3-) Korumasız olan kadınlara sahip çıkmak

4-)Kadın nüfusunun arttığı yerlerde kadınların namusunu korumak amacıyla yapılan evlilikler.

Son zamanlarda yapılan araştırmaya göre Batı dünyasında evlilik dışı dünyaya gelen çocuk sayısı,evlilik içinde dünyaya gelen çocuk sayısından kat kat fazladır. Yani gayri meşru çocuklar daha fazladır. Ve bu toplumlarda zina ve fuhuşun had safhada olduğu gözle görülür bir gerçektir.

İsra suresinde Rabbimizin ” Zinaya yaklaşmayın ” olarak buyurduğu önemi şimdi ki dönem şartlarında daha iyi anlamaktayız.

 

İslam’da çok eşlilik  nedir
Öte yandan çok evliliğe karşı ” Dinimiz her erkeğe dört kadın ile evlenmesi caizdir gibi bir yanlış algı ortada dolaşmaktadır.

Yukarda da yazdığımız gibi dini bir mecburiyet veya toplumsal çıkarlar yoksa dinimiz de çok evlilik taraftarı değildir.

Dinimiz evlilik için belirli kurallar koymuştur. Yani dinimize göre öncelikle tek evlilikte bile bir sürü kurallara riayet etmek varken, ikinci üçüncü hatta dördüncü evliliğin keyfî yada oldu bitti usulüyle meydana getirilmesi mümkün değildir.

Araştırmalara bize gösteriyor ki ” İslamiyet de çok evlilik yapan erkeklerin toplam sayısı, batıda evlilik dışı ilişkide bulunan erkeklerin sayısından çok daha azdır.

Yani çok eşle evlenmek gayrimüslimlerin belirttiği gibi çok yaygın bir durum değildir.

Dünyayı 600 sene etkisi altına almış, yönetmiş ve imparatorluk haline gelmiş ( birden fazla devleti etkisi altına almak)Osmanlı İmparatorluğunda bile birden fazla kadınla evli olan erkek sayısı %9 dur.

Yani çok eşle evlenmek durumu sorumsuz ve keyfi olarak yapılan bir durum değil , dinimizin ihtiyaçlarına göre yapılan bir durumdur ve şuanda İslam ülkelerinde çok eşle evlenme oranı %9un bile altındadır.

 

Aileyi Sevgi ve rahmet temeli üzerine kurmak

Aileyi Sevgi ve rahmet temeli üzerine kurmak

Paylaş

Yorumlar