İlk müslümanlar nasıl işkence gördüler?

0

İlk müslümanların çektiği eziyetler  sıkıntılar nelerdir?

Resullah(a.s)ın etrafında toplanan,onun yaymaya çalıştığı İslam dinine gönülden bağlanan çoğu insan bu yolda çok şeyini kaybetti ancak birşeyin kaybetmedi. Allah’a olan inancını. Pek çok eziyet gördüler ancak Rabbimizin emir ettiği dinden dönmediler. Hem maddi hem manevi olarak çok yıprandılar ancak Allahu Tealanin adaletinden şüphe etmediler. Bizzat Peygamber Efendimizin kendisi de bir çok eziyete uğramış, hiç bir Peygamberin görmediği şekilde eziyetler görmüş ancak hak bildiği, kendisine görev edindiği canı pahasına devam ettiği bu yoldan dönmemiştir.

Peygamber efendimizin zamanında ilk başta müşrikler Hz. Ebubekir, Hz. Osman gibi kuvvetli, güçlü ve itibarlı kimseler tarafından korunduğu için ona karışmıyor, ancak kimsesi olmayan, fakir, yardıma muhtaç, müslümanlara özellikle Müslümanlığı kabul eden cariye ve kölelere çok kötü işkenceler yapıyorlardı.

Safvân b. Ümeyyenin kölesi olan Ebûb Füheyke, bizzat efendisi tarafından ayağına ip bağlanarak, kızgın kumların üstünde sürükleniyordu ve bunu her gün yapıyordu

Demirci olan Habbâb kor halindeki kömürün üstüne yatırılıyor ve kömürler söner veya kararncaya kadar göğüsüne bastırılıyordu.

Ammârın babası Yasir bacakları iki ayrı deveye bağlanıp develerin biri sağa biri sola gönderilerek parçalanmıştı.

Bilal Habeşi, her gün çırılçıplak bir halde kızgın kumların üstünde yatırılır, göğüsüne de kocaman bir taş koyarak güneşin altında saatlerce bekletilmişti,hatta bir gün boynuna ip geçirilip, sokak çocuklarına verilmiş ve vücudu kızgın kumlar üzerinde  bile Allah birdir diyordu.

Peygamber efendimize de zamanla “sihirbaz, falcı” diye iftira atmışlar her fırsat ona hakaret etmişlerdir. Geçtiği sokaklara dikenler döküyorlar, üzerine deve pisliği atıyorlar, kaldığı yerin kapısına kan döküyorlar, hatta bir kere namaz kılarken boğulma tehlikesi yaşamıştır.
Namaz kılarken üzerine yeni kesilmiş bir devenin iç organları bırakılmış, buna  rağmen namazı yarıda bırakmamış Allah(c.c) huzurundan kendisinin alıkoymamıştır.

Bu ve bunun gibi birçok örnek Dinimizde yaşanmıştır, bunlar hikaye değil,masal değil, bunlar bizzat Peygamber Efendimizin ve  müslümanların yaşadığı sıkıntılardır. Alay edildiler,hakaret işittiler, işkenceye maruz kaldılar, ticaretle uğraşmış  müslümanlara boykot ilan ettiler, yerinden yurdundan ettiler, hatta öldürdüler. Ancak hiç biri Allah’ın kendilerine vereceği huzuru bildiği için geri durmadı. Öldürüldüler, Allah birdir dediler, işkenceye uğradılar, Allahtan başka ilah yoktur dediler, namaz kılarken üzerilerine pislikler koyuldu, namazdayken Bizzat Peygamber Efendimiz boğulma tehlikesi geçirdi. Ancak yinede namazın verdiği huzuru, ölüme tercih ettiler. Bugün bize düşen tarihe bakmak, geçmişte ümmetin yaşadığı sıkıntıları anlamak ve her zamankinden daha da fazla dinimize sahip çıkmaktır.

Paylaş

Yorumlar