İftar Duası | Oruç Açarken Okunan Dua Arapça Türkçe ve Anlamı

0

İftar  nedir ? oruç açma,  İftar açma vakti,  Ramazan Şerif  ayında Müslümanların imsak vaktin girmesiyle yeme içme kesilir  ve oruçla gecen günün akşam ezanı okunduktan sonra yenilen yemeğe iftar denilir.  Hz. peygamber Efendimiz iftar vakti oruçlunun yaptığı dua geri çevrilmez  buyurmuştur.

 

 

İftar Duası,Oruç Açarken Okunun Dua Arapça Türkçe Okunuşları  ve Anlamları

  Peygamberimiz Hz. Muhammed  (sav) İftar duası

Alemlerin Efendisi Hz. Peygamber (sav) iftar açarken  “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

İftar duası anlamı; (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

Resulü Ekrem Efendimiz (sav) orucunu açtıktan sonra da şöyle dua ederdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Allah Tealaya sevap kesinleşti.”

Din alimlerinden Abdullah ibni Ömer (ra.anh iftar vaktinde yaptığı dua şöyledir: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

 

İftar Duası Türkçe Arapça Okunuşu ve Anlamı

“Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. ”

İftar duasının anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı (affet) bağışla.” Amin.

İftar Duası Arapça Okunuşu

iftar duası

Başka Bir İftar Duası Arapçası Okunuşu: “Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim”.

İftar Duası Anlamı : Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Ebu Davud  Alemlerin Efendisi (sav) iftar  açmasıyla ilgili şunları naklediyor;  Akşam namazını kılmadan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.

Hurma ile oruç açmak 

“Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir” buyurmuştur.(İbni Mâce, Sıyam: 24; Ebû Dâvud, Savm: 21)

Paylaş

Yorumlar