İçki İçmek Alkol Kullanmak Dinimizde Haram mı Günahı Nedir

0

 Haram, dinimize uygun olmayan, dini bakımdan yapılması kesinlikle yasak olan olaylar ve durumlara haram denir. Örneğin domuz eti yemek, intihar etmek, kumar ve faiz biz müslümanlara nasıl haramsa alkol kullanmak da biz müslümanlar için kesinlikle dinimize göre yasak olan durumlardan birisidir.

 

İçki İçmek Alkol Kullanmak Dinimizde Haram mı, Günahı Nedir

Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz daha kendisine peygamberlik müjdelenmeden önce çobanlık yaptığı sırada bir gün bir köyden düğün sesleri duymaktadır. Peygamber efendimiz (s.a.v) düğün alanına gitmek için ne zaman hareketlense kendisini sürekli uyku bastırır ve baygın halde uyanırken bulmaktadır. Yüce Allahın bizlere önderlik ettiği için hamdların en güzeline layık olan peygamber efendimize bile düğünün sesini, eğlenceyi, zinayı, alkolü cahile döneminin en karanlık yerlerinde bile göstermeyip engel olduğunu sağladığı dönemlerde bile bizim Peygamber efendimizin ümmeti olarak bize haram kılınan şeylere bakmamak hatta aklımızdan dahi gecirmememiz lazımdır.

Hem dinimizde hem kutsal kitabımızda bu konu ile alakalı ayetler ve hadisler vardır.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de de ifade edildiği gibi
” O, onlara iyiliği emreder ,onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helal, kötü ve pis şeyleri haram kılar. …(7. ARAF-157)

İbn-i Ömer (r.a.) der ki: Resûlullah şöyle buyurdu:

“Her sarhoşluk veren şey içkidir ve her sarhoşluk veren şey haramdır. Bir kimse dünyada şarap içer de ona devam ederken tevbe etmeden ölürse, âhirette (Cennet) şarabı içemez.” (Müslim, Eşribe, 73, 77. Ayrıca bkz. Buhârî, Eşribe, 1; Ebû Dâvûd, Eşribe, 5)

Kutsal  kitabımız Kuranda ve  hadis-i şeriflerde hamr kelimesi geçer. Hamr = alkollü içki demektir. Alkolun, çok  sayıda hastalıklara yol açtığı, aklı  dengeyi azalttığı, karaciğeri bozduğu, beyni ve sinirleri zarar verdiği, tıbbı olarak da çok sayıda tespiti yapılmıştır. Eğer, müslüman değilse bile, sağlığı bozan sebeplerden dolayı  alkoldan uzak durmalıdır!

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
“Ey iman edenler, içki, kumar, putlar, fal okları şeytanın necis işleridir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık hepiniz vazgeçin!” (Maide90-91)

Son olarak Bakara suresi 219. Ayetde ;
“Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: Bu ikisinden insanlar için büyük zarar ve bazı faydalar vardır; zararları da faydalarından büyüktür. Sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: ihtiyaç fazlasını. Allah sizin için ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz.” Buyurmaktadır.

Paylaş

Yorumlar