İbadet Nedir | Dinimizde İbadetinin Önemi |İbadet Nasıl Yapılır

0

İBADET NEDİR?  İbadet, kulluk etmek, boyun eğmek, kulluk vazifesini yerine getirmek demektir. Aslında ibadet demek evreni, nimetleri, bizleri, yoktan yaratan ,  terim olarak Cenab-ı Hakka  şükür, sevgi ve minnet duygularını ifade etmek Rabbimize olan kulluk görevimizi tam manada bağlılık, sevgi ve saygıyla yerine getirmek demektir.

 

Dinimizde İbadetinin Önemi İbadet Nasıl Yapılır

Rabbimizin bizim için emir ettiği şeyleri yapmak, emir ve yasaklarını yerine getirmek, ona tamamen bağlılık demektir. Biz insanların görevi şu fani dünyada, şu güzelliğine aldandığımız dünyada varlığımızı, herşeyimizi borçlu olduğumuz Rabbimize şükür etmek ve ona layık kul olarak yaşamaktır. İbadet demek sadece namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek gibi temel ibadetler ile sınırlı değildir, asıl ibadetimiz bunlar olsa da bunların dışında ibadet olarak Rabbimizin rızasını kazanmak için insanların yararına şeyler yapmak, ilim irfan öğretmek de birer ibadettir. Rabbimizin rızasını kazanmak için yaptığımız herşey bizim için birer ibadettir. O halde bizi yaratan, nimetleri ile bizi unutmayan, dünyamızı, çevremizi kusursuzca inşa eden Rabbimize kulluk ederken kusur etmemeliyiz.
İbadet, tıpkı namaz kılmak da olduğu gibi sürekli ve kalpten, ruhen bağlılıkla yapılır,

Dünya, sonsuz olan ahiret hayatımızdan önceki sınav durağımızdır. Fani dünya dediğimiz yer aslında o kadar kısa ve o kadar çabuk geçen bir kavram ki bu kısacık vakitte her anı, her zamanı iyi değerlendirip Rabbimizin rızasını kazanmak için her anında ibadet olarak bize emir edilen şeyleri eksiksiz olarak yapmak zorundayız.

 

İbadet Nedir Örnekler 

Örneğin sınava giren bir öğrenci nasıl ki başarısız olunca emeğinin karşılığını alamıyorsa, sınava girip başarılı olan bir öğrenci gibi biz aciz kullarda bu dünya sınavından başarılı olursak Rabbimizin katında mutlaka mükâfatlandırılacağız. İslam zaten itaat etmek, boyun eğmek, bağlamak, birşeye teslim olmak demektir. Yani bu teslimiyet, bu itaat, yalnızca Âlemlerin rabbi Allah(c.c)a aittir.
Bizleri yoktan var eden, bedenimizi, ruhumuzu, canımızı, herşeyimizi borçlu olduğumuz bizi nimetleri ile ödüllendiren Rabbimize bağlılık ve şükür etmek ona itaatimizin sembolü olarak ibadet görevinin yerine getirilmesi bizim için çok önemlidir. Allah bizleri Rabbine canı gönülden bağlı kullardan eylesin.

Paylaş

Yorumlar