İbadet denince akla ne gelir | Kaç çeşit ibadet vardır | Örnekler

0

Bizler neden İbadet ederiz, ibadet etmek bize ne kazandırır? Hangi amaçlara ibadet edilir, ibadetin kısımları nelerdir?

 

Bizleri yoktan yaratan, bedenimizi ve ruhumuzu besleyecek pek çok niyeti bizlere bahşeden Rabbimize şükür etmek,ona bağlılık sunmak her müslümanın temel görevidir. Bizler bu bağlılığı ve Şükürleri ancak ibadet ederek gösterebiliriz.

İnsanların ibadet etmelerinin bazı amaçları vardır mesela;

Rabbimiz ibadet edilmeye ve saygı sevgi duyulmaya layık tek ve yegane varlık olduğu için ibadet etmek de ibadetin amaçları arasında gösterilir. Unutmamalıyız ki hiç Bir karşılık beklemeden ve yalnızca kulluk vazifemizi yerine getirmek için , Rabbimizin rızasını kazanmak için yaptığımız her ibadet İbadetlerin en üstünüdür.

Yada ;
Cehhennemden korkmak ve cennete layık olmak için yapılan ibadetlerde yapılır. Madem ki bizler aciz bir kuluz, mademki bizi Rabbimiz yaratmıştır. İşte bize düşen onun kötüleri cezalandıracagi yer olan cehennem değil, iyileri mükafatlandiracagi yer olan cehennemi kazanmak için ibadet etmek ve Salih amel işlemektir.

Peki ibadetin en aşağı olduğu derece nedir?
İbadet Rabbimizin rızasını kazanmak için yapılacağı için kesinlikle bu fani dünyada şov veya gösteriş amacıyla yapılmamalıdır, şov ve gösteriş amacıyla yapılan ibadet en aşağı derecede ibadet olarak görülmüştür. Çünkü Allah için yapılmayan hiç bir ibadetin değeri yoktur.

İbadet yapmak dinimizde çok önemlidir çünkü ibadet eden bir kişi Allah’ın rızasını kazanır. Günlük hayatı düzene girer, İbadet yapılmadan önce abdest alacağı için temizlik alışkanlığı kazanır. Kişinin Ahlak seviyesini yüceltir , sorumluluk bilincini artırır.

İbadet 3 kısma ayrılır;

1-) Beden ile yapılan ibadet;
Namaz kılmak, oruç tutmak,gibi ibadetler bedenen yapılır. Çünkü kişinin namazını başkası kılamaz yada orucunu başkası tutmaz bu ibadetlerden kişi kendisi sorumludur.

2-) Mal ile yapılan ibadet;
Zekat vermek, Kurban kesmek gibi ibadetlerdir. Ancak başkasının yerine zekat vermek veya başkasının niyetine kurban kesmek dinimize uygundur. Bedenen yapılan ibadetler gibi kişinin kendisine özgü değildir

3-) Hem bedenen,hemde mal ile yapılan ibadetler;
Örnek olarak buna Hacca gitmeyi verebiliriz. Örneğin bir kişinin hacca gitmesi bedenen yapılan ibadettir, parası var maddi durumu iyi bu mal ile yapılan ibadettir, ancak parası olduğu halde sağlık durumu olmadığı zaman o kişi kendi yerine başkasını hacca gönderirse işte bu hem bedenen hemde malla yapılan ibadete girer.

Paylaş

Yorumlar