Hz. Yunus Peygamberin balığın karnında iken yaptığı dua

0

Yunus Suresinin Verdiği Mesajlar ; Rabbimiz yunus süresinin başında Peygamber Efendimizin hikmetinden bahseder ;

İçlerinden birisini insanları uyarması için, iman edenlere de Allah katında yüksek bir doğruluk derecesi olduğunu müjdelemesi için gönderdik demiştir. Ancak Peygamber Efendimize inanmayanlar ona büyücü,sihirbaz diyerek onu itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

Yunus Suresi hakkında bilgi  

Evren ve insan doğası ile ilgili de bilgiler veren Yunus Suresi;
Allah yeri ve yerin altını 6 günde var etmiştir. Allah’ın izni olmadan kimse kimseye şefaat edemez. Hepimizin dönüşü onadır. Rabbimiz önce yaratmaya başlar. Sonra da inanıp Salih amel işleyenleri de mükafatlandırılandırır. İnkar edenlere de azap vardır.

Allahu Teala. Güneşi bizlere birer ışık kaynağı olarak var etmiştir. Ayı da aynı amaçla yaratmış ve günlerin, yılların sayısını bilmemiz için düzenlemiştir. Rabbimiz bütün bunların hepsini bir amaç uğruna yaratmıştır. Ona inanan ibadet edenler için bu Allah’ın varlığının açıkça bir delilidir. Tıpkı gece ile gündüzün yer değişmesinde de olduğu gibi nice deliller vardır.

Yunus Suresinde bizleri de uyaran Rabbimiz. Huzurumuza çıkacaklarını beklemeyenler, dünyadaki hayatına razı olup onu elde etmek için uğraşanlar olduğunu söyler yani ahiret gününü hesaba katmayanların ve Allah’ın bizler için göndermiş olduğu ayetlerden haberdar dahi olmayan nice kullar vardır. İşte onlar bu tercihlerinden dolayı ahiret hesabında çok zor durumda kalacaktır. Ahirete inanip kendini hem bu dünyaya hemde ahiret hayatına hazırlayanlar ise işte onlara da büyük ödül vardır.

Yunus Suresinde sabır etmenin önemine de değinen Rabbimiz;
Eğer Allah(c.c.) insanlara da istemiş olduğu şeyleri tıpkı hayvanların istemiş olduğu şeyler gibi hemen verseydi, insanlar o zaman ecellerini bitirmiş olurdu. Diye buyurur. Yani burada anlayanlar için bir sabır sınavı vardır. Allahu Teala bizlere burda onun huzuruna kavuşmak için beklememiz gerektiğini. Her isteğimizi her an değil sabır ederek beklemek gerektiğinin önemini söyler. Eğer ki sabırsız olarak herşeyi istersek o zaman bizler bozguna uğrarız.

Dünya hayatı ile ilgili de bilgiler veren Yunus Suresi.
Dünya hayatınin tıpkı gökten inen bir su gibi olduğunu söyler. Ve insanların ve hayvanların yeryüzünde ki yiyecekleri o gökten inen su sayesinde gürleşir. Gece ve gündüz de insanların emirine iner. Allah bu dünyada kişiyi öteki dünyanın Esenlik yurduna davet ediyor. Bu dünyada güzel davrananlara ibadetini aksatmayanlara ahiret hayatında çok güzel bir karşılığı olacağını ayetlerinde belirtiyor.

Kişi ne ekerse onu biçer. Bu dünyada kötülük eken işte ahiret yurdunda yapmış olduğu kötülüklere denk ceza alır.

Allah dışında hiç kimse ama hiç kimse yoktan var edemez. Yok olan birşeyi yeniden hayata döndüremez. Allah kişiyi hakka iletir. Kur’an’ı Kerimi rehber edinmemizi ister. Çünkü Kur’an ı kerim uydurulunacak bir kitap değildir. Kur’an ı Kerim kendinden öncekini olayları durumları onaylamakta ve onu bizler için açıklamaktadır. Ondan hiç bir şekilde şüphe yoktur. İçimizden bazıları ona inanir, bazıları inanmaz işte Rabbimiz kimin bozguncu olduğunu iyi bilir. Göklerde ve yerde olan herşeyi insanların kalbine kadar o bilir. O hem diriltir hemde öldürür ve bizler yalnızca ona döneceğiz. Ancak Allah dostu olanlar ibadet edenler. İşte onların Allah’tan korkmasına neden yoktur. Çünkü onlar iman edip takvaya ermişlerdir. Allah hakkında yalan uyduranlar asla kurtuluşa ermez.

 

 Hz. Yunus Peygamberin balığın karnında iken yaptığı dua

 

Hz. Yunus Peygamberin okuduğu dua arapça

 لَۤا اِلٰهَ اِلَّۤا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّ۪ى كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ

“Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn”

Manası; “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum”

Resül Ekrem Efendimiz şöyle buyurur: “Yunus Sıkıntıya düşmüş ve başı belâya düşer olmuş hangi müslüman bu duayı yaparsa,  Cenab-ı Allah (c.c)  mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizî, Deavât 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170

Paylaş

Yorumlar