Hz. Peygamberin tebliğ sürecinde karşılaştığı zorluklar nelerdir

0

Yüce Allah, insanı en güzel şekilde yaratmış ve rahmetinin bir tecellisi olarak onu yeryüzünde kendi halinde bırakmamıştır. Bu sebeple kendisi ile kulları arasında irtibat kuracak ve emirlerini açıklayacak peygamberler göndermiştir. Hz. Muhammed de (s.a.v.) bu görev için seçilmiş son peygamberdir.

Resul-i Ekrem efendimiz (s.a.v) İslam dinini tebliğ sırasında birçok zorlukla karşılaşmıştır. Kendi kavminden olan müşriklerin sözleri efendimizi son derece üzmüştür. Resul-i Ekrem Efendimizin deli, büyücü, kahin olduğunu söyleyenler bile olmuştur. Tebliğ süreci içinde çok sayıda suikast girişimde bulunmuşlardır fakat hiçbirinde başarılı olamamışlardır. Başta Hz.Bilal (r.anha) olmak üzere Yasir (r.anha), Sümeyye (r.anha), Ammar (r.anha) müslümanlara kızgın kumlarda dayanılmaz işkenceler yapmışlardır. Hz.Yasir (r.a.) daha fazla dayanamayıp şehit düşmüştür Hz.Sümeyye ise bütün işkencelere karşı rabbini inkar etmeyinde Ebu Cehil’in mızrak darbesi ile şehit düşmüştür Ammar da Lat ve Uzza’nın ( Mekke’nin büyük putları) adını söyleyince serbest bırakılmıştır.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), peygamberliği boyunca daha önce de belirtildiği gibi, türlü türlü sıkıntılarla karşılaşmıştır. Kavminden inkar edenler vede müşrikler ona karşı son derece incitici sözler söylemişler, hatta büyücü yada delidir demişler, bazıları da Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)’ı öldürmek dahi istemiş ve bunun için planlar kurmuşlardır.Buna rağmen, Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) her kültürden ve karakterden insanı eğitmeye, onlara Kur’an-ı Kerim’i dolayısıyla güzel ahlakı, güzel tavrı öğretmeye çalışmıştır.

Paylaş

Yorumlar