Hz. Muhammed (sav) minberde amin dediği 3 dua

0

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)  şöyle buyuruyorlar: Şüphesiz şu üç şey Yüce  Yaratanın hoşuna giderken şu üç şeyden hoşlanmaz. Sadece kendisine ibadet etmenizden, ona hiçbir şeyi ortak koşmamanızdan ve  Yüce Allah’a verdiğiniz sözde durup onun kitabı olan Kura-ı kerime ve gönderdiği din olan İslam’a sıkıca sarılıp diğer Müslümanlarla düşünce ayrılığına düşmemenizden hoşlanır. Dedikodu yapmanızdan gereksiz yere çok soru sormanızdan ve malınızı boş yere sarf edip,  israf  etmenizden hoşlanmaz.

 

 

 

Hz. Muhammed (sav) minbere çıkarken amin dediği 3 dua şunlardır

 

Cabir B. semure (ra.anha) dan Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) minbere çıktı da (üç kere) “Amin, Amin, Amin” dedi. sonra şöyle buyurdu: “Bana cebrail aleyhisselam geldi de: Ya Muhammed, (sav) anne ve babasının birisine yetiştiği halde onların rızasını kazanamadan ölüp de cehenneme giren. kimseyi  Yüce Allah Rahmetinden uzaklaştırsın, sende Amin de” dedi. Bende, “Amin” dedim.

Cebrail yine: “Ya Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) RAMAZAN şerif  ayına yetiştiği halde ölüp de günahı  bağışlanmıyarak cehenneme atılan kimseyi ALLAH rahmetinden uzaklaştırsın, sen de Amin de” dedi. Bende “Amin” dedim.

Hz. Cebrail (üçüncü kere) “Ya Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem) yanında ism-i şerifin anılıp da senin üzerine salevat-ı şerife getirmeyen, sonra ölüp de cehenneme giren kimseyi  Cenab-ı Allah rahmetinden uzaklaştırsın, sen de Amin de” dedi. Ben de: “Amin” dedim. Buyurdu.

Paylaş

Yorumlar