Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin kişilik özellikleri ve ahlakı

0

Resulullah (s.a.v) bedenen olduğu kadar gerek ahlakı gerekse karakterini olarak da insanların en yücesidir. Allahu Teala (c.c.) Kur’an ı Kerimde bu konu ile ilgili el-kalem suresinde

 

Peygamberimiz (s.a.v) efendimizin kişilik özellikleri ve  örnek ahlakı

” Şüphesiz ki sen,büyük bir ahlak üzerindesin buyurmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin hayatına baktığımız zaman onun her zaman Rabbimizin gözetiminde olduğunu ve onun kontrolünde bir hayat yaşadığını bilmekteyiz. Bundan dolayı Peygamber Efendimiz bizzat ” Beni Rabbim terbiye etti buyurmuştur.

Hayatı boyunca İslam’a hizmet eden Resulullah (s.a.v) her zaman insanlar tarafından sevilen ve güvenilen bir kişi olmuştur. Gerek Peygamberlik yaptığı dönem gerekse Peygamberlik den önce de Resulullah her zaman dürüstlüğü, hoşgörüsü, alçakgönüllüğü ile her zaman sevilirdi hatta kureyisliler tarafından el-emin ” güvenilir kişi” unvanını almıştır.

Peygamber olduğu dönemlerde bile Rabbimizin emir ve buyruklarına samimiyetle riayet etmiş dinimizin ahlaki değerlerine sımsıkı tutunmuş ve ibadetlerini de büyük bir önemle yerine getirmiştir.

Peygamberliğin ilerleyen zamanlarında İslam devletininin başkanı,idarecisi olsa bile son derece alçak gönüllü davranmış hatta Hz.Aise (a.s) ” Onun ahlakının temeli Kur’an idi” buyurmuştur.

Peygamber efendimiz daima sakin ve sade hayatı seçmiş giydiği kıyafetler, yaşadıgi ev hepsi sadeydi. Ve idareci olduğu dönemde zengin-fakir, yaşlı-genc , erkek-kadin ayrımı yapmamış ve kendisini görmek isteyen, derdini anlatmak isteyen herkesi dinlemiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kendisi bir yana dursun sürekli ümmeti için dua etmiş, ümmetinden hiç kimsenin kötülüğünü istememiş,kendisine düşman olanları bile affetmistir.

En zor anlarda,çaresiz kaldığı zamanlarda, karşısına çıkan güç anlarda sorumluluk almaktan cekinmemis, ve daima Yüce Yaradana sığınmıştır.
Cesareti , sabırlı olması, hırsı ve ümidini hiç yitirmemesi de onun ne kadar üstün bir ahlaka sahip olduğunun göstergesidir.

 

Peygamberimiz neden temizliğe önem vermemizi söylemiştir? Temizliğin dinimizdeki önemi nedir?

 

 

Peygamberimiz neden temizliğe önem vermemizi söylemiştir? Temizliğin dinimizdeki önemi nedir?

 

 

Paylaş

Yorumlar