Hz. Muhammed Çocukluğu Peygamberimizin Küçüklüğü Kısa

0

 Hz. Muhammed (sav) Çocukluk Dönemi

Peygamberimizin çocukluk dönemi anasız babasız geçmiştir dense pek yanlış sayılmaz.

Mekke’nin havası çok sıcaktı. Çocuklara hiç yaramazdı. O yüzden Mekke’nin ileri gelenleri çocuklarını, vahalarda güzel havalarda yaşayan aileler yanına verirlerdi.

Peygamberimiz de aynı şekilde sütanneye verildi. Derken zaten babadan yoksun olan Peygamberimiz, bir bakıma annesiz de kaldı.

Sütannesinin adı Halime idi. Beş yıl kadar onun yanında kaldı. Süt kızkardeşi Şeyma ile iyi geçinmesinden, eve bolluk ve bereketin yağmasına kadar herşey bir harikulâ. dirlik içinde gelişti.

Zaten daha Peygamberimiz sütannesinin evine adımını atar atmaz çok büyük değişiklikler olmuştu. Sütsüz hayvanlar, bol süt verir olmuş yağsız sütler, yağla dolmuş; evin bağı ve bahçesine bereket inmişti. Yenildikçe, tükenmek yerine, yenilen meyve ve sebzeler daha da artar ol. muşlardı.

Yetimdir diye, sütanne adaylarının almak istemedikleri bu ilahi çocuk, Halime’nin hayatını renklendirmiş, geçimlerini kolaylaştırmıştı.

Peygamberimiz büyüyünce de sütannesini sevip saymıştır. Her karşılaştığında “anacığım” diye sevgisini dile getirmiştir. Kıtlık yıllarında Halime Peygamberimize gelmiş O da kendisine bir deve ile 40 baş koyun hediye etmiştir.

Altı yaşına yaklaşırken Peygamberimiz öz annesinin yanına dönmüştü. Hizmetçileri Ümme Eymen ile annesi kendisine çok iyi bakıyorlardı. Annesi her nereye gitse, O’nu da yanında götürüyordu.

Bir gün Medine’yi ziyarete gitti. Orada akrabaları vardı. Böylece Peygamberimiz Medine’de iki ay kadar dayılarının yanında kalmış oldu.

Mekke‘ye dönerken, Ebvâ adındaki bir köyde konakladılar. Orada Peygamberimiz annesini de kaybetti. Hizmetçileri Umme Eymen bu yavruyu Mekke’ye getirip akrabalarına teslim etti.

 

Paylaş

Yorumlar