Hz. Hatice (r.a) Kimdir Hz. Hatice Kısaca Hayatı

0

Hz. Muhammed (sav) Hz. Hatice hayatta iken bir başka kadınla evlenmemiş ve Hz. Hatice Validemizi  ümmetin en hayırlı kadını olarak ifade etmiş,   Hz. Muhammed (sav)’ın hayatındaki en önemli rollerinden biri, peygamberlik görevi geldiğinde kendisine herkesten önce ilk inanan ve O’nu bütün varlığı ile destek çıkmış ve  ilk eş olma şerefine eren hanımefendi Hz. hatice (r.a).

 

 

Hz. Hatice (r.a) Kısaca Hayatı 

Hz. Hatice validemizin  Hz. Muhammed ile evliliği

Hz. Hatice Mekke’li Hüveylidin kızıdır.  Hazret-i Hatice vâlidemiz 556 miladi yılında Mekke’de dünyaya geldi. 40 yaşında Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem ) ile  evlenmiştir. Hz. Hatice, yeryüzünde İslâm’a ilk  kabul eden insan. Hz. Muhammed’ (sav)in Peygamberliğine ilk destek veren  Peygamberimizin sıkıntılı dönemlerinde yanında olan  şerefli bir eş,

 

Hz. Hatice Peygamberimiz ile 23 yıl boyunca  hayat arkadaşı  ile mutlu bir hayat sürdüler. Mekkeli müşrikler Şi‘bü Ebi Tâlib’de müslümanları kuşattığında kendisi de Hz. Muhammed (sav)  ile beraber iki üç yıl boyunca muhasaraya göğüs gerdi. Malını onun davası uğrunda harcamaktan hiç çekinmedi.

Peygamber Efendimizin Hz Hatice’den kaç çocuğu  olmuştur

Hz. Peygamberin Hz. Hatice ile evliliğinden dünyaya gelen çocukları   iki oğlu Kasım, Abdullah  ve dört kızı dünyaya geldi. Erkek çocuklar küçük yaşta vefat ettiler. İlk kızı Zeynep teyzesinin oğlu Ebû’l-Ás ile evlendi. Diğer ikisi, Rukiyye ve Ümmü Gülsüm, birinin ölümü üzerine ard arda Hz. Osman ile evlendiler. Sonuncusu olan Hz. Fatima, Hz. Ali ile evlendi ve Hz. Muhammed’in nesli O’nunla devam etti. İslâm dünyasında Hz. Fatima’nın nesli çeşitli İslâm ülkelerinde Şerif, Seyyid, Habib sıfatları ile anılır.

 

Hüzün yılı Hz. Hatice’nin vefatı

Hicretten üç yıl kadar önce Ramazan’da hastalanan Hz.  Hatice  validemiz miladi 620 yılında vefat etti.  Hacun Kabristanı’na defnedildi. Kabrine  Peygamberimiz  kendisi indi. O tarihte farz olmadığı için cenaze namazı kılınmadı  Hz. Hatice’den sonra aynı sene  sevip saydığı ve Mekke döneminde en önemli dayanağı ve destekçisi olan  Efendimiz amcası Ebü Tâlib’i de kaybetti. O seneye üzüntü, keder yılı manâsına “Senetü’l-Hüzn” dendi.

 

Paylaş

Yorumlar