Hz. Hamza’nın Müslüman Oluşu Kısaca

0

HZ. HAMZA (R.A.) NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

Ebu Cehil ve arkadaşları bir gün Safa Tepesinde Peygamberimize hakaret ettiler ve işkence yaptılar. Peygamberimiz de onlara hiçbir şey söylemeden kalkıp evine gitti.

Avdan dönen Hz. Hamza, Peygamberimize yapılanları öğrendi. Doğru Ebu Cehil ve arkadaşlarının bulunduğu yere gitti. Yayını Ebu Cehil’in kafasına vurarak yardı: “Sen misin O’na sövüp sayan? İşte ben de O’nun dinindenim. Onun söylediğini söylüyorum. Gücün yetiyorsa, o yaptıklarını bana da yap göreyim?” dedi.

Ebu Cehil “O, bizi akılsız saydı, tanrılarımızı kınadı. Atalarımıza aykırı yol tuttu” diyerek kendini haklı göstermeye çalışıyordu.

Hz. Hamza, “Siz ki, Allah’dan başkasına Tanrı diye tapınmaktasınız. Sizden daha akılsız kim olabilir? Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed Allah’ın Resılüdür” dedi ve oradan ayrıldı.

Hz. Hamza o geceyi tereddütle geçirdi. Sabah olun Peygamberimize gelerek: “Ben şehadet ederim ki doğru söylüyorsun. Ey kardeşimin oğlu dinini açıkla.” dedi. Hz. Hamza’nın Müslüman olması Peygamberimizi çok sevindirdi.

Paylaş

Yorumlar