Hz. Aişe (ra.anh) Hayatı Özet

0

Hz. Âişe (ra.anh) Hz. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in en sevdiği eşi ve en yakın arkadaşı, Hz. Ebû Bekir’in kızıdır.  614 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir.

  Peygamberimizin Eşi Hz. Aişe (ra.anh) Hayatı 

Hz. Âişe (ra.anh), daha çocukluğunda güzelliği, üstün zekâsı ve becerikliliğiyle tanınmıştır. Hz. Muhammed (sav) kendisinin en yakın arkadaşı Hz. Ebû Bekir‘in kızı olduğu, İslâm eğitim çerçevesinde büyüdüğü için Hz. Aişe(ra.anh)  ile evlendi. Kız olarak aldığı tek eşidir.

Hz. Aişe (ra.anh) Validemiz  üstün zekâsı ve anlayışıyla Peygamberimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem) üzerinde olumlu tesir bırakmış, O’nun duygu ve düşüncelerini paylaşmıştır.  Hz. Peygamberimizin  (sav) bu müstesna eşi. İslâm hukuku ve dini konularda bir otorite olarak kabul edilmiştir. Hz. Peygamber’den çok sonra vefat ettiğinden pek çok hadis rivayet etmiş, Müslümanların karşılaştığı birçok konuda onları aydınlatmıştır.

Hz. Peygamber (sav) den sonra kendisine bağlanan maaşı bile fakir ve muhtaç olanlara dağıtmıştır.

Hz. Aişe ne zaman vefat etmiştir

Hz. Aişe (ra.anh), bazı kargaşalıklardan sonra sakin ve huzurlu bir hayat yaşamış, 13 Temmuz 678 (17 Ramazan 58 Hicri) yılında vefat etmiştir. O, şiir zevki, fetva vermek yetkisi ile, üstün yeteneği unutulmayan, bütün Müslümanların ve özellikle İslâm kadınlığının imrenilen büyük sembolüdür. Fazilet ve bilgili olma bakımlarından da en büyük İslâm anasıdır.

Paylaş

Yorumlar