Hz. Aişe kimdir hayatı hakkında kısa bilgi

0

Hz. Aişe (r.a.) kimdir? Hz. Aişe (r.a.) Peygamber Efendimiz ile nasıl evlendi? Hz. Aişe (r.a.) nasıl biriydi? Hz. Aişe’nin (r.a.) kısaca hayatı…

HZ. AİŞE 

Hz. Aişe, Peygamberimizin en çok sevdiği eşi ve en ya. kın arkadaşı Hz. Ebu Bekir’in kızıdır. 614 yılında Mekke’ de doğdu. Aişe-i Sıddıka diye tanındı. Annesi Ümmü Ruman, Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v) çok değer verdiği bir hanımdı.

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN HZ. AİŞE (R.A.) İLE EVLENMESİ

 

resul-i Ekrem Efendimize (s.a.v) rüyasında bir meleğin 2-3 defa “Bu senin hanımındır” diye Hz. Aişe’yi (r.anha) göstermesi üzerine, yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir’in kızı olduğu, İslam eğitim çerçevesinde büyüdüğü için Hz. işe ile evlendi. Kız olarak aldığı tek eşidir.Resul-i Ekrem Efendimiz onunla Medine’de, hicretin ikinci yılında evlendi. Hz. Hz. Aişe (r.anha) Mescid-i Nebevî’ye bitişik 6 arşın genişliğindeki küçücük bir eve gelin geldi. Evinin kapısı Mescid’e açıldığı için Resul-i Ekrem Efendimiz’in bütün sohbetlerini, vaaz ve hutbelerini dinlerdi. Hz. Aişe, daha çocukluğunda güzelliği, üstün zekası ve becerikliliğiyle tanınmıştır. Hz. Muhammed  (s.a.v)’in takdirini kazanmıştı. Bu sebeple Efendimiz onunla konuşmaktan, bitip tükenmeyen sorularına cevap vermekten zevk duyardı.

Hz. Aişe üstün zekası ve anlayışıyla Peygamberimiz üzerinde olumlu tesir bırakmış, O’nun duygu ve düşüncelerini paylaşmıştır. Peygamberimizin bu müstesna eşi, İslam hukuku ve dini konularda bir otorite olarak kabul edilmiştir. Hz. Peygamber’den çok sonra vefat ettiğinden pek çok hadis rivayet etmiş, Müslümanların karşılaştığı birçok konuda onları aydınlatmıştır. Hz. Peygamberden sonra kendisine bağlanan maaşı bile fakir ve muhtaç olanlara dağıtmıştır.

HZ. AİŞE’NİN (R.A.) TAKVASI

Hz. Aişe (r.anha) geceleri namaz kılar, çoğu zaman oruç tutardı. Öksüz ve yetimleri himaye edip yetiştirir, sonra da onları evlendirirdi. Tekrarlarıyla birlikte 2210 hadis rivayet etmiş olan Hz. Aişe (r.anha) sahabe arasında en çok hadis bilen yedi kişiden biriydi. Kur’an-ı Kerim’i bütün incelikleriyle anlar ve tefsir ederdi. Arap şiirini ve soy bilgisi demek olan ensap ilmini de çok iyi bilirdi. Kur’an-ı Kerim’i, hadis-i şerifleri, kısaca İslamiyet’i pek çok insana öğretti. O, şiir zevki, fetva vermek yetkisi ile, üstün yeteneği unutulmayan, bütün Müslümanların ve özellikle İslam kadınlığının imrenilen büyük sembolüdür. Fazilet ve bilgili olma bakımlarından da en büyük İslam anasıdır.

 

HZ. AİŞE (R.A.) KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ?

Hz. Aişe -(r.anha) Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v) vefatından sonra 47 yıl daha yaşadı. Hicretin 58. yılında, tıpkı Efendimiz hz. Muhammed (s.a.v) gibi 63 yaşında iken Medine’de vefat etti. Hz. Aise, bazı kargaşalıklardan sonra sakin ve huzurlu bir hayat yaşamış, 13 Temmuz 678 (17 Ramazan 58 Hicri) yılında vefat etmiştir.

HZ. AİŞE’NİN (R.A.) KABRİ NEREDE?

Hz. Aişe (r.anha) vefatından sonra Medine’de Cennetü’l-Baki Kabristanı’na defnedildi.

Paylaş

Yorumlar