Hint Kınası İle Saç Boyama Nasıl Yapılır?

0

Sizde “neden hint kınası kullanmalıyım?” diyorsanız; Kimyasal madde içermez. Doğal renklendiricidir. Saçlarınıza zarar vermeden siyah, kahve ve kızıl tonlarda renk değişimi yapabilirsiniz. Antibakteriyeldir. Saçlarda kepek oluşumunu engeller.

Gerekli Malzemeler:

1-6 Paket (saç uzunluğuna göre)

Hint Kınası 1 Tatlı Kaşığı Badem Yağı

1 Tane Limon

Hint Kınası İle Saçlarınızın Rengini Değiştirin

Hazırlanması ve uygulanması:

Saçlarınızın uzunluğuna göre hint kınasını bir kase içine boşaltınız. Limonu ikiye kesiniz ve suyunu çıkartınız. Kase içinde bulunan hint kınasının üzerine limon suyu yavaş yavaş ekleyiniz. Ekleme işlemi yaparken aynı zamanda karıştırınız. Kınanın çamur kıvamına gelmesini sağlayınız. Çamur kıvamına gelen kınanın üzerine de son olarak badem yağını ekleyip tekrardan karıştırınız. Dilerseniz 1 gece hazırlanan kınayı ağzı kapalı bir şekilde bekletiniz. Aciliyetiniz var ise 30 dakika kınanın dinlenmesini bekleyiniz. Karışımınız hazır hale geldikten sonra saçlarınıza diplerden başlayarak saçlarınızda boyanmamış yer kalmayacak şekilde uygulama yapınız. Saçlarınız uzun ise topuz yapınız. Streç film ile saçlarınızı sarınız. 30-60 dakika bekleyiniz. Bolca ılık su ve şampuan ile yıkayınız. Havlu ile kurulayınız.

NOT: Hazırladığımız bu kınayı 60 günde (2 ayda) bir kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı boyama işlemine geçmeden önce öncelikle boyun kısmını bir örtü ile kapatınız ve ellerinize kesinlikle eldiven giyiniz. Hint kınası ile saçlarınızı boyarken eldiven giyilmediği takdirde ellerinizde leke bırakacaktır. Saçlarınızdaki yoğun kına kokusu kısa bir süre içinde geçer. Şayet boya kokusundan şikayetiniz var ise şampuanınızın yoğun kokulu olmasına özen gösteriniz. Böylelikle boya kokusu, sizi çok rahatsız etmeyecektir. Hint kınası, normal saç boyasına göre daha sağlıklıdır. Çünkü çok daha doğal bir saç boyasıdır. Saçları yıpratmaz, aksine saçlara bakım yapmaktadır. Saç tellerinin güçlenmesine katkı yapar. Hazırladığımız kınanın içerisinde saçlarınızda çok yıpranma var ise az miktarda zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Kına içerisine evde kullandığınız saç bakım yağlarından 5-6 yemek kaşığı da ekleyebilirsiniz. Böylece kınayı sürme işlemi daha kolaylaşır. İstediğiniz renkte satın aldığınız hint kınasının renginin daha çok koyu olmasını istiyorsanız limon suyu yerine soğan kabuğu suyu ekleyebilirsiniz. ( Soğan kabuğu suyu; bir kaç tane soğanın kabuklarını soyunuz ve tencere içine alarak üzerine 1 bardak kadar su ekleyiniz. Ocağın altını açarak su ve soğan kabuklarını kaynatınız. 5 dakika sonra ocağın altını kapatıp, soğan kabuğu suyunun soğumasını bekleyiniz. Daha sonra süzme işlemi yaparak soğan kabuğu suyunu elde etmiş olur ve kınanın içinde kullanabilirsiniz.) Hint kınası ile saçlarınız boyandıktan sonra normal saç boyası boyamak istediğiniz zaman boya tutmayacaktır.

Yağlı saçlara hint kınası uygulaması yapılacaksa öncelikle saçlarınızı yıkayınız, kurutup temiz saçınıza uygulamayı yapınız. Kuru saçlara sahip kişilerde hint kınası saçların dökülmesine sebep olabilir. Bu sebeple kullanıp kullanmamak kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Satın alacağınız hint kınasının doğal olmasına ve içinde kimyasal madde olmamasına dikkat ediniz. Hint kınası bulunması kolay ve ucuz bir üründür. Bu sebeple birçok kişi tarafından tercih edilebilir. Ancak ne varki alerjik reaksiyonlara neden de olabilir. Hint kınasını kullanmadan önce mutlaka vücudunuzun küçük bir bölgesinde deneyiniz. Yanma, kaşınma, kaşıntı…gibi alerjik reaksiyon veriyorsa kesinlikle kullanmayınız. Malum hintli kadınların saçları hepimizin dikkatini çekmiştir. İşte onlar işin formülü bulmuş, yediklerinden tutun da bakım ürünlerine kadar doğal ürünler kullanmayı tercih etmişlerdir.Hint kınası da; saçlar için doğal saç boyası olarak kullandıkları bakım ürünlerinden bir tanesidir. Sizde “neden hint kınası kullanmalıyım?” diyorsanız; Kimyasal madde içermez. Doğal renklendiricidir. Saçlarınıza zarar vermeden siyah, kahve ve kızıl tonlarda renk değişimi yapabilirsiniz. Antibakteriyeldir. Saçlarda kepek oluşumunu engeller. Beyaz saçları kapatır. Saç kremi görevi görür. Daha parlak, dolgun ve canlı saçlarınız olur. Saçların elektriklenmesini önler. Az da olsa saçları düzleştirme etkisi bulunmaktadır. … gibi gibi nedenler sizi ikna edebilir. Ancak uygulamadan önce bir kez daha düşünün.

Paylaş

Yorumlar