Hindistan Cevizli Dudak Balmı Yapımı

0

Dudak bakımı önemseyin! Cildimizin her yeri altın değerindedir. Güzelliğinizi ön plana çıkarmak için dudak bakımınızı düzenli olarak yapmaya çalışınız. Çok zamanınızı çalmayan bir işlem olduğu için en kolay bakım diyebiliriz ve unutmayın ki; cildiniz, en değerli giysiniz!!! Sizi, siz yapan değeriniz…

Gerekli Malzemeler:

1 Yemek Kaşığı Balmumu

3 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı

1 Yemek Kaşığı Nar Suyu

1 Çay Kaşığı Bal

Boş Plastik Kap

Ev yapımı dudak kremi tarifi

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle balmumu katı olduğu için benmari usulü eritmek gereklidir.

Yine hava şartlarına göre katı ya da sıvı olabilen hindistan cevizi de gerekli görüldüğü takdirde benmari usulü eritilmelidir. Bu iki malzemeyi eritmek için belirtilen ölçülerde bir kap içine koyunuz. Daha sonra bu kap, su geçirmeyecek şekilde sıcak, kaynamış su içine yerleştiriniz. Bir süre bekleyerek balmumu ve hindistan cevizi yağının erimesini bekleyiniz. Eriyen malzeme üzerine nar suyu ve balı ekleyip iyice karıştırınız. Karışımı boş krem kabına dökünüz.

Donmasını bekleyiniz. Hazırladığımız balmdan parmak ucuna bir miktar alarak günlük olarak dudaklara sürünüz.

NOT: Hazırladığımız bu balmı gün içinde uygulamanın dışında gece yatmadan önce mutlaka dudaklara 1 kere uygulayınız. Sadece dudaklara uygulamakla kalmayıp, tırnak dipleri, diz ve dirsekler gibi sert dokunun olduğu yerlere de uygulanabilmektedir. Dudak balmı, lip balm olarak geçen dudak koruyucu, çatlamış dudakları yumuşatan, dudaklarda yeni çatlak oluşumlarını engelleyen ve çevresel etkenlere karşı karşı dudağı koruyan bir bakım ürünüdür. Özellikle kış günlerinde havaların soğuması ile cildin nemi oldukça düşmektedir. Dudak çevresinde, cildin diğer bölgeleri gibi yağ bezeleri bulunmamaktadır. Bu yüzden dudak çevresinde yağ üretemeyerek dudağın kendi kendine nemlenmesini sağlanamaz. Bu da dudak çevresinin kurumasına, çatlmasına neden olur. Bu problemden sizi kurtaran ve evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu doğal ürün ile dudaklarınızda nem kaybının azalmasını engelleyebilirsiniz. Çatlamış dudakları daha da kötü hale getiren sebeplerden bir tanesi de dudakların yalanmasıdır. Yalama hissi sanki dudakları nemlendiriyormuş gibi hissi versede kısa sürede çatlağın daha geniş alana yayılmasına neden olur. Yine dudaklarda çatlak oluşumunun bir diğer sebebi ise dudakların dişlenmesidir. Özellikle soğuk havalarda dudakları dişlemek, dudak çatlağında kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Paylaş

Yorumlar