Her yerde kuranı Kerim okunur mu | Kuran okurken nelere özen göstermeliyiz

0

Kuran okurken nelere özen göstermeliyiz

Öncelikle bizler kuran okurken onun bizlere Rabbimizin bir rehberi olduğunu Allah’ın kelamı olduğunu bilerek okumalıyız, çünkü tövbe haşa bu bir roman değil,bu bir hikaye değil. Ondan dolayı son derece saygılı ve son derece ciddi bir şekilde anlayarak yavaş yavaş okumaliyiz.

Ayrıca kuranı okuyan kimse Rabbinin kendisini gördüğünü,gözetledigini bilerek okumalı okurken ayak ayak,bacak bacak üstüne atmadan saygılı bir şekilde okunmalıdır. Okurken güzel ve temiz kıyafetler giymeli mümkünse güzel kokular sürmeli hatta mümkünse kuran okuyacağımiz yeri de güzel kokularla süsleyebiliriz.

Peki her yerde kuran okuyabilir miyiz ?

Kur’an-ı Kerim’i okurken bizim kendi temizliğimiz ve ahlaki değerlerimiz kadar okunacak mekan da son derece önemlidir. Özellikle mescidde okunuldugu zaman sevabının daha çok olduğu bilinir. Ancak hamam veyahut tuvalet gibi alanlarda okumak hem uygun değil hemde çok günahtır. Kur’an okumanın en temel hususu Alemlerin rabbi ile başbaşa kalınacagina insan bir kere kendisini inandırmalıdır. Eğer insan bunun bilincinde olursa arabada yolda giderken bile vaktini boşa harcamak yerine kuran dinlemesinin uygun olduğu bir çok kaynakta geçer. Ancak bunun için dinç ve bilincimizin yerinde olmalıyiz .

Resulullah (s.a.v) efendimiz bu konu ile ilgili

” Gündüzleri insanlar dünya hayatının meşguliyeti altında bilinçsizce hareketlerde bulunacağı için Kur’an ı geceleyin okumak daha iyidir buyurmuştur.

Paylaş

Yorumlar