Her durumda tövbe edebilir miyiz ? Tövbemiz ne durumda kabul olur?

1

Her durumda tövbe edebilir miyiz ? Tövbemiz ne durumda kabul olur?

Günah, Allah’ın emir ve yasaklarına uymayan, aşırılığa giden,ve onları inkar eden ona uygun olarak davranmayan davranışlar, sözlerdir. Günahların merkez noktası insanın ” nefsidir”. Çünkü insan oğlu nefsin bir türlü doymak bilmeyen arzularının peşinden gider. Ve bahanesi aynıdır. ” Bir kereden birşey olmaz.. İnsanoğlunun yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de yaptığı, işlediği günahı kendisinde şirin göstermektir. Yani : beyaz yalan, ” masum bir şaka ben aslında şaka yaptım  vs.  Ancak unutmamalıyız ki günahı hafife almak kişinin kalbinin kararmasına sebep olur.

 

Peki virüslerden kendimizi koruduğumuz kadar günahlardan da kendimizi koruyor muyuz ?

Elimiz kirlenince,yada bir çamur toz bulaşınca ellerimizi su veya sabun ile yıkarsak geçer değil mi peki bizler,kalbimizi karartan,hatta insana acılı bir azaba sürükleyen günahlardan nasıl temizleniriz. “ Tövbe” ile.

İnsan daha doğduğundan itibaren tertemiz,saf, ve masum yaratılmıştır. İnsan kalbi süt gibi bembeyaz yaratılmıştır. Bizler bu tertemiz kalbimizin içine fitne,yalan,vesvese,intikam, hasetlik,kin gibi bizleri cehennem azabına sürükleyecek şeyler ile doldurursak tertemiz kalbimizin kapkara bir kömüre çeviririz. Ve bu şekilde devam edersek gidecegimiz yeri tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu Rabbimize sığınmak ve tövbe etmektir. Çünkü ancak tövbe ile kötü niyetimizden kurtuluruz,ancak tövbe ile pişmanlığımızı dile getiririz nasıl ki ellerimizi yıkarsak temiz olursa,tövbe ederek de kalbimizi tertemiz edebiliriz.

 

Asıl soru şu
Her ettiğimiz tövbe kabul olur mu ? Yada Tövbemiz nasıl kabul olur?

Öncelikle tövbenin kabul olması için
Günahkar kişi, işlediği günahlarin kendisi için yapmış olduğu zararları bilir. Bir kere tövbe ettim tamam dememeli tövbesini her fırsatta Rabbine arz etmelidir,iletmelidir. Çünkü kişi günah yapmaya devam edeyim tövbe ederim mantığı ile hareket ederse tövbesi kabul olmaz. Yani sadece dil ile değil hal ve hareketlerimiz ile de tövbe etmeliyiz. Ve işlediğimiz günahlardan inanarak isteyerek en içten tövbe etmeliyiz. Dinimiz kişinin bir günah işleyince hemen arkasından iyilik yapmasını,namaz kılıp tövbe etmesini uygun görmüştür.

Paylaş

Yorumlar