Hassas Ciltlerde Pul Pul Dökülen Cilt Problemleri İçin Maske

0

Hassas ciltlerde pul pul dökülmeler zaman zaman cilt üzerinde kendini gösterir. Bu da cildin hem yıpranmasına hem de cansız bir cilt görünümüne neden olmaktadır. Hassas ciltler için bu sorunu ortadan kaldıran bu maskeyi düzenli aralıklarla haftada 2-3 yapınız.

Gerekli Malzemeler:

1 Tatlı Kaşığı Bal Kabağı Püresi

1 Tatlı Kaşığı Süt

1 Çay Kaşığı Bal

1 Çay Kaşığı Toz Tarçın

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle bal kabağı püresini elde etmemiz gerektiği için bal kabağını yıkayıp blenderden geçirerek püre kıvamına getiriniz. Kabak püresini küçük bir kase içine alarak diğer malzemeleri üzerine ekleyip tahta kaşık ile iyice karıştırınız. Maskeyi göz çevresi hariç yüzünüzün her yerine sürünüz. 15-20 dakika bekleyiniz. Bolca ılık su ile yıkayınız. Havlu ile kurulayınız. Nemlendirici bir krem sürünüz.

NOT: Hassas ciltlerde pul pul dökülmeler zaman zaman cilt üzerinde kendini gösterir. Bu da cildin hem yıpranmasına hem de cansız bir cilt görünümüne neden olmaktadır. Hassas ciltler için bu sorunu ortadan kaldıran bu maskeyi düzenli aralıklarla haftada 2-3 yapınız. Parıldayan ve canlı bir cilt görünümüne yardımcı olan bu maske sayesinde ciltteki istemediğiniz cilt sorunlarını yok edebilirsiniz. Bu maske cilt üzerinde birçok fayda sağlamaktadır. Ölü hücrelerin atımından tutunda, gözenekleri temizlemesi, cilt leklerini yok etme, yaraları çabuk iyileştirme ve cildi dengeli bir neme kavuşturma gibi faydaları da bulunmaktadır. Maske içeriğinde kullanılan tarçın, kan dolaşımını hızlandırır ve bal ile birlikte yeni hücre oluşumlarını desteklemektedir. Bal kabağı, yüksek oranda alfa ve beta karotenler içerir. Bu karoteneidler antioksidan özelliği ile cildin savunma sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

Hassas ciltlerde pullanmanın oluşmasının en büyük sebebi cildin susuz kalmasıdır ve beraberinde cildin nem dengesini yitirmesidir. Derinin en üst katmanı, ölü hücreler ve cildin kendine has yağlarını barındırmaktadır. Bu yağlar cilt üzerinde su kaybını önlemektedir. Deri üzerinde bulunan bu katman; hava şartları, soğuk havalar, sigara dumanı, güneşe aşırı maruz kalma, kullanılan kozmetik ürünler, sabunlar… vb. faktörler yüzünden zarar görmekte ve zamanla deri yüzeyi pul pul dökülmelerine sebep olmaktadır. Özellikle hassas ve kuru ciltler, bu durumlardan payını en hızlı alan cilt grubudur. Cildin hassas olması, cildin savunma sisteminin düzgün çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda bahsettiğim sebepler yüzünden cilt, savunmasız hale gelerek daha da hassaslaşır ve cilt problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple cildin ihtiyacını karşılamak ve bu konuda daha da hassas olmamız gereklidir. Yapılan cilt bakım maskeleri ile cildinizi bu problemlerden koruyabilir ve daha canlı, pürüzsüz, pul pul dökülmeyen bir cilde sahip olabilirsiniz. Maskeyi cildinize uygulamadan önce elinizin bir bölgesinde deneyiniz. Alerjen etkiler maskenin faydasından çok zararını ortaya çıkarabilir. Elinizde denediğinizde kaşınma, yanma, kızarma… gibi alerjen etkiler göstermiyorsa yüzünüzde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşırı hassas ciltler, tarçını maske yapımında kullanmayabilir.

Paylaş

Yorumlar