Haram yoldan kazanılan paranın yenmesinin dinimizdeki yeri nedir?

0

Haram yoldan kazanılan paranın yenmesinin dinimizdeki yeri nedir?

Rabbimiz bizlere rehberlik etmesi için peygamberler göndermiş, bununla da yetinmeyip Kur’an ı Kerim’i bizlere yol göstermesi için indirmiştir.

” Oku” emiri altında bizlere emir ve yasaklarını anlatmıştır. Dinimizin bizler için belirlediği bazı ölçüler vardır biz bunları haram ve helal olarak iki başlık altında inceleriz. Öncelikle kendimize bir örnek verelim

Diyelim ki kocası çalışmayan haram yoldan bir para kazanan bir kadının kocasının getirdiği haram paradan faydalanması durumunda ne olur?

Yada geçimini haram yoldan kazanan birisi bu haram kazancını aile üyelerine yedirirse ne olur ?

Öncelikle aile bireylerine düşen görev içinde kim haram yoldan kazanç sağlıyorsa bunu uyarmak Rabbimizin emirlerini hatırlatmaktir. Ve İslam dininin helal kazanç yollarından kendisine vesileler vermek kişinin bizzat ailevi sorumlulugudur.

Hatta Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ” İnsanın öldüğü zaman vücudunun ilk çürümeye başlacağı yer midesidir. Ondan dolayı kim ne durumda olursa olsun midesine helal kazanç sokma imkanı varsa bunu mutlaka yapsın. Diye buyurması aslında bizlere haramdan uzak kalmak için verilmiş iyi bir derstir.

Aile bireyleri arasında haksız haram kazanç sağlayan birisine karşı imanlı, sorumluluk sahibi aile bireyleri varsa da bunlar haram kazanç sağlayan kişiyi yolundan döndüremeyebilirler. Bundan dolayı mümkünse kişiler eve gelen haram paradan yememeli mümkünse bizzat kendileri çalışıp helal yoldan kazanmalıdır.

Bazen kişileri haram yola sürükleyecek şeylerden birisi de kişilerin yetinmeyi ,şükür etmeyi bilmemesi, israf ve lükse kaçmaları örnek olarak verilebilir. Elindekinin değerini bilmeyen kişi başkalarının lüks yaşamına özenir ve daha rahat ve serkeş bir şekilde harcama yapar. Gayrimeşru işler ile uğraşır işte böylesi duruma düşmemek için elimizdeki ile yetinmeli ve halimize şükür etmeliyiz.

 

 

Dinimizde Malın Korunması

Dinimizde Malın Korunması

Paylaş

Yorumlar