Haram ve haramın hükmü nedir ?

0

Haram, dinimizce yapılması yasak olan kesin bir şekilde reddedilen şeylerdir örnek olarak içki , kumar,zina, adam öldürmek, iftira,kul hakkı…..

 

Haram ve haramın hükmü nedir ?

Daha çok örnek verebiliriz.

Bizler nefsimizden sorumluyuz, harama meyletmek kadar bizzat kendimiz isteyerek haramı tercih etmemiz de çok büyük günahtır yani dinimizin bizler için kesin yasak koyduğu, şeyleri bizler bizzat tercih ediyorsak bunun günahı daha çoktur

İnsanoğlu nefsinin hakimiyetini kaybederse büyük bir gaflete uğrar ancak haramı bırakıp, terk Edip tövbe etmesi onun için çok büyük bir kefalettir. Çağımızın içinde bulunduğu şartları gözlemlemek çok da zor olmasa gerek. Haramın,zinanin, giybetin bu derece virüsten daha da hızla yayıldığı bir dönemde harami terk edip tövbe eden kimsenin insanı takva mertebesine çıkardığına inanılır. Yani haramı terk eden bir kul, terk ettiği her bir günahı için haram sayısında vacip yapmış olduğu söylenir.

Sonuç olarak haramın yaygınlaşması artık alışkanlık haline gelmesi, ondan vazgeçilmemesi kalpleri kararttığı gibi ,imanın duvarlarını yıkar,huzuru ve mutluluğu kalmaz ve yaptığı ibadetlerden bile hiç birşey anlamaz ve özelikle Bize buyuruldugu gibi ” Ahirette çok çetin bir azaba maruz kalır.

Paylaş

Yorumlar