Halvet Nedir | İslam Dininde Halvet

0

 Halvet nedir? Havlet, erkeğin yabancı bir kadınla baş başa kalmasıdır.  Yani yabancı kadın derken kendisi ile nikahlanması helal olan kadınlarla bir arada olmasıdır.

 

İslam Dininde Halvet ? Hangi durumlarda halvet olur

İslamiyette kadın/erkek hayatın bütün yönlerinde kadının iffetini korumak şartıyla yaşanmasını emreden bir fıtrat dinidir. Yani İslam dini *Dinin emir ve yasaklarını, getirdiği sorumlulukları dikkate alarak fıtrata uyum içerisinde olup,insanı korumaya yönelik çalışır.

İslamiyette yalnızca erkeğin değil, kadınların da çalışması uygun görülmüş fakat bunun da kadının yapısına aykırı bir şekilde ağır gelecek is ve ortamlarda çalışmasına müsade etmemiştir. Kadınların, kadınlara ait işlerde çalışmasını tavsiye etmiştir.

İslam dini kadını dört duvar arasına hapis eden bir din değildir. Kadınlar özellikle İslam tarihi içerisinde çok önemli görevlerde yer aldılar. Gerektiği durumlarda savaşlarda bulundular, gerektiği zaman ailenin geçimine kadar sorumluluklar almışlardır. Bu durum aynen bugün de geçerlidir. Ancak İslamiyet’in de gerektirdiği şekilde yaşamak gerekir.

İslamiyet’in esas olarak ele aldığı Havlet meselesi;

Üçüncü bir şahsın olmadığı, kapalı veya kapalı durumundaki bir alanda bir arada olmasıdır. Çünkü böyle bir alanda bir arada bulunması insanları zinaya sürükleyebilir. İsra suresinde Rabbimiz bu konu ile ilgili;

Sakın zinaya yaklaşmayın, çünkü o çirkinliği meydanda olan bir hayâsızlıktır,çok feci bir yoldur (İsra suresi-17/32)

Geçen yazımızda bahsettiğimiz Sedd-i zerâi de işte bununla ilgilidir. İslamiyet günaha çıkabilecek bütün yolları daha en baştan engellemeye çalışmıştır.

 

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) de bir hadisi şerifinde;

Bir erkek, yabancı bir kadınla kesinlikle yalnız kalmasın buyurmuştur.

Paylaş

Yorumlar