Gusül (Boy abdestini) alınışı Guslü gerektiren durumlar 

0

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır;   Maide süresi; ayet 6: «Eğer cünüb iseniz yıkanınız

Guslü (Boy abdestini) gerektiren durumlar  nelerdir?

Guslü (Boy abdestini) gerektiren durumlar yedidir:

1) Meni gelmese de cinsi münasebette haşefe miktarının önden veya arkadan girmesidir. Haşefe, sünnet edilen kısmın üstüdür. Kendisine duhůl yapılan ister insan, ister hayvan, ister canlı ve ister ölü olsun fark etmez.

2) Meninin mu’tad yoldan çıkması. Bunun lezzet duyma veya duymama ile olması farketmez. Çıkanın meni olduğu, sıçrayarak çıkması, çıkma esnasında insanın lezzet duyması, çıkan sıvı yaş iken hamur veya hurma, kuruduktan sonra da yumurta beyazının kokusunu vermesiyle bilinir.

3) Hayız

4) Nifas.

5) Doğum

6) Ölüm

7) İslám’a girme. İslam’a giren bir kimse, İslâm’a girmezden önce şayed guslü gerektiren bir durumla karşı karşıya kalmışsa yıkanması vacibtir. Şayed böyle bir durumla karşı karşıya kalmamışsa, o zaman yıkanması mendub olur.

GUSLÜN FARZLARI

1)Yıkanmaya başlarken niyet getirmek: Niyet

Büyük hadesi kaldırmaya niyyet ettim veya benzeri bir sözle getirilir.

2)Vücudun her tarafını yıkamak: suyu tenin ve kılların her tarafına ulaştırmak.

Şart ve mekruhlarına gelince, abdestteki şart ve mekruhlar gibidir.

GUSLÜN  SÜNNETLERİ

Guslün sünnetleri onikidir: Besmele, yıkanmadan önce abdest almak, abdestteki mazmaza ve istinsakın dışında gusül için ayrı mazmaza ve istinşak yapmak, vücûdu el ile ovalamak, âzâları ardı ardınca yıkamak; önce sağdan başlamak, Kıble’ye yönelmek, yere düşüp sıçrayan sudan korunmak, yalnız başına da olsa avret yerlerini örtmek, saçı hilâllamak, el ve ayak parmaklarını hilâllamak.

Paylaş

Yorumlar