Güneşin Zararlı Etkisine Karşı Bitkisel Yağ Maskesi

0

Susam yağı; Cilt ve saç sağlığında sıklıkla kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Pedeliaceae familyasının bir mensubu olan ve daha çok Afrika’da yetiştirilen susam bitkisinin hemen üst kısmındaki kapsülden çıkarılan tohumlardan elde edilen susam yağı; genel sağlığımızın yanı sıra cilt ve saç sağlığımıza da pek çok açıdan katkıda bulunmakta.

Gerekli Malzemeler:

1 Yemek Kaşığı Susam Yağı

Hazırlanması ve uygulanması:

Belirlenen miktardaki susam yağını cildinizde güneş gören yerlere masaj yaparak sürünüz. Herhangi bir bekletme süresi yoktur. Susam yağı, terleme ile vücuttan kolay atılabildiği için terleme sonunda tekrardan cildinize susam yağı sürebilirsiniz. Susam yağı sürülen bölgeyi yıkamaya gerek yoktur. Ciltte vücut losyonu ya da güneş koruyucu olarak kullanınız.

NOT: Güneşin zararlı etkisine karşı susam yağı kullanırken maskenin etkisini artırmak isterseniz susam yağına 1’er tatlı kaşığı biberiye,portakal, melisa, lavanta, sedir ağacı, karanfil, kekik … gibi diğer uçucu yağlar ile karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda susam yağı, sabit yağ olduğu için kokusu ve rengi hoşunuza gitmeyebilir. Uçucu yağlardan ekleyerek daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Satın aldığınız susam yağının %100 saf susam yağı olmasına dikkat ediniz. Susam yağının cilde bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlar; Susam yağı, güneşin zararlı etkilerinden cildi korur.

Cilde sürüldüğünde bir tabaka gibi cildi kaplar ve güneşten gelen zararlı  ışınlarına karşı bir kalkan gibi işlev görür. Cilt kanserine karşı cildi korur. Susam yağı, hücresel yenilenme yaparak kırışıklık oluşumunu azaltır. Bunun yanında tembelleşmiş kasların çalışmasına yardımcı olarak harekete geçirme özelliği bulunmaktadır. Cildi nemlendirme özelliği de bulunmaktadır. Özellikle 50-60 yaşında olanların cilt renginde matlaşma, soluklaşma, kuruma var ise harika bir cilt dengeleyicidir. Deride pullanmaların önüne geçer. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve cildin sarkmasını engeller. Cilt üzerinde bulunan mantar problemine çözüm sunmaktadır. Bakteri oluşumlarını yok eder.

Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumlarını engeller. Susam yağının cilde kullanımı sonrasında ciltte, ışıltı ve canlılık katarak 1-2 dakika içinde hemen kendisini gösterecektir. Çünkü susam yağı, aynı zamanda vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarda demir ve kalsiyum minerali; A,B ve E vitaminleri ile Omega-6, linoleik asit, palmitik asit, stearik asit vardır. Bu kadar faydalı bir yağı elinizin altında tutarsanız çok iyi olacaktır. İhtiyaç dahilinde kullanımı söz konusudur. Cildinize mücizevi etkiler yaratan, bitkisel ve doğal olan bu yağı mutlaka kullanın.Özellikle de bol güneşli günlerde!

Paylaş

Yorumlar