Gün içinde ve gece kılınan nafile namazlar nelerdir | Nafile namazlar nasıl kılınır

0

Beş vakitte kıldığımız namazların sünnetinden başka birde nafile namazlar vardır. Nafile namazlar kişinin manevi olarak Allah’a yaklaşmasına vesile olur.

 

 

Gündüz ve gece kılınan nafile namazlar çeşitleri

 

Nafile namazlar kılmanın fazileti faydası

1-) İşrak Namazı;
Güneş doğduktan sonra 45 dk geçtikten sonra iki rekat kılınan namazdır. Hatta Peygamber Efendimiz İşrak Namazı için ;

” Kim sabah namazında cemaatle birlikte kılar,sonra da güneş doğana kadar Rabbini zikir eder ve sonra iki rekat namazını kılarsa,o kişinin üzerinde bir hac,bir umre sevabı vardır” buyurmuştur. (Tirmizi 1/541)

2-) Duha Namazı; diğer adı Kuşluk namazıdır. Güneşin doğumdan 45 sonra ve Öğleye 45 dk kalıncaya kadar kılınan 2-4-8-12 rekat şeklinde kılınan namazlardır.

3-) Evvâbin Namazı; kelime anlamı tövbe edip sığınmak olan Evvâbin, aslında Allah’ın rahmetine kendini bırakanların namazidir. Bu namaz akşam namazından sonra 6 rekat şeklinde kılınır.

4-) Tahiyyetül-mescid namazı; Bir mescide ziyaret amacıyla yada birşeyler öğrenmek amacıyla giden kişilerin orada kıldığı namazdır. Ancak bir mescide yada camiye gidilince namaz kılacak vakit yoksa “ Sübhanallahi ve’l hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü Ekber demesi de dinimizce yeterli görülmüştür.

5-) Teravih namazı; Ramazan ayında ve yatsı namazının son sünnetinden sonra kılınan 20 rekatlık sünnet namazidir. Yatsıdan sonra kıldığımız vitir namazı da Ramazan ayında teravih namazindan sonra kılınır. Teravih namazı hakkında Resullah (s.a.v);

” Kim inanarak ve mükâfatını ümit ederek Ramazan orucunu tutar, namazını kılarsa annesinin kendisini doğurduğu gün gibi günahlarından arınmış şekilde olur buyurmuştur.

6-) Teheccüd namazı; Yatsı namazından sonra uyumadan veya bir müddet uyuduktan sonra kılınan gece namazidir. Bunun fazileti pek çoktur o yüzden bir süre uyuyup uyandıktan sonra kılmanın fazileti daha çoktur. Rabbimiz Ahzab süresinde

Allah’ı çok zikreden erkekler ve kadınlar için Allah büyük bir mükâfat hazırlanmış” (Ahzap süresi/35) buyurur.

Hatta Peygamber Efendimiz
Konuşurken tatlı konuşan,yemek yediren ve insanların uyuduğu vakitlerde gece ibadet yapanların cennete bir köşke sahip olacağını söylemiştir

Paylaş

Yorumlar