Göz Çevresi İçin Yoğurt Maskesi

0

Günlük kullanılan göz çevresi için kullanılan kozmetik kremlerin haricinde daha fazlasını evimizde kolaylıkla yaparak cildin ihtiyacına daha hızlı çözüm sunabiliriz. Hazırlanan maskedeki balın doğal olmasına özen gösteriniz.

Gerekli Malzemeler:

1 Çay Kaşığı Yoğurt

1 Çay Kaşığı Bal

Hazırlanması ve uygulanması:

Yoğurt ve balı cam bir kase içine alarak tahta kaşıkla iyice karıştırınız. Karışımı göz çevresine sürünüz. 15 dakika bekleyiniz. Bolca ılık su ile yıkayınız. Havlu ile kurulayınız. Kullandığınız bir göz çevresi kremini sürünüz.

NOT: Göz çevresinde yaşanan problemleri gidermede etkili olan bu yöntemi düzenli olarak haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce sabunla iyice yıkayınız. Cildiniz çok yağlı ise maske içine birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. Yetersiz uyku, stres, aşırı yorgunluk, burun tıkanıklığı, yanlış beslenme ve kronik egzama gözaltında bulunan morlukların nedenleri arasındadır. Genetik faktörler ise gözaltı morluklarında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca yaş aldıkça göz çevresinde ince kırışıklar ve göz çevresinde koyulaşmalar görülmektedir. Gözaltı morluklarının yanında bazen göz çevresinde şişlikler de meydana gelmektedir. Göz çevresinde yağ bezlerinin bulunmaması sebebiyle, cilt üzerinde sarkma ve kırışıklıkların oluşması daha hızlıdır ve fazladır. Çünkü göz çevresindeki yağ bezleri cildi nemli tutar. Artık biliyoruz ki kuru ciltlerde kırışıklıkların oluşması daha fazladır. Bu sebeple göz çevresi bakımına özen göstermek gereklidir.

Günlük kullanılan göz çevresi için kullanılan kozmetik kremlerin haricinde daha fazlasını evimizde kolaylıkla yaparak cildin ihtiyacına daha hızlı çözüm sunabiliriz. Hazırlanan maskedeki balın doğal olmasına özen gösteriniz. Çünkü marketlerde satılan balların içeriğindeki aminoasit ve mineral zenginliği doğal bala göre daha azdır. Balda bulunan B2, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra niasin ve pantotenik asit, göz çevresinde bulunan halkaları geçirmede oldukça etkilidir. Ayrıca balın nemlendirici özelliği, göz çevresinin nemli kalmasına yardımcı olarak kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Hazırlanan maskede yoğurdu, ev yoğurdundan tercih ediniz. Yoğurtta bulunan doğal asit sayesinde göz çevresinde bulunan renk dengesizliklerinin ortadan kalkması amaçlanır. İçeriğinde zaten bol miktarda, protein, vitamin ve mineral de barındırmaktadır. Böylelikle cildin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu maskeyi gece uyumadan önce cildinize uygulayınız. Çünkü bütün hücreler, siz uyku halindeyken onarıma geçer. Göz çevresini nemlendiren ve bakım yapan bu maskenin sonuçlarını daha hızlı alırsınız. Çöz çevresine uygulama yapmadan önce alerjik durumunuzu kontrol ediniz. Maskeyi elinizin bir bölgesinde (bilek kısmında) deneyerek yanma, kaşınma, kızarma gibi belirti gözlemlenmiyorsa göz çevresinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Dilerseniz tüm yüzünüze de uygulayabilirsiniz. heartBakışlarınızın daha da anlam kazanması için göz çevresi bakımına özen göstermeyi ihmal etmeyiniz.

Paylaş

Yorumlar