Google’ın Kişisel Bilgilerinizi Almasını Nasıl Engellersiniz?

0

Eğer, Google, Amazon ve Facebook’un sizin hakkınızda kaydettiklerini bilseydiniz şaşırırdınız. Fakat, doğru tüyo ve ayarlarla, tekrar hassas bilgileriniz hakkında kontrol elde edebilirsiniz.

Neredeyse aynı anda, geçtiğimiz Mart ayının sonunda, Mark Zuckerberg imzalı bir makale tüm dünya gazetelerinde yayınlandı. Yazdığı şey bir çok kişi için erken bir 1 Nisan şakası gibiydi. Mark yazıda internetteki kuralların tüm dünyada aynı olmasını ve kullanıcılar için daha fazla veri güvenliğini talep ediyordu. Analistler Mark’ın yaptığını şirketindeki veri sızdırılmasından dikkati başka bir yere çekmek olduğunu yorumladı. Zira yaşananlar bir kez daha gösterdi ki, Facebook, Google ve Amazon gibi şirketler müşterilerinin veri profillerini oluştururken ve kendi amaçları için kullanırken çok çok ileri gidebiliyor.

Google takibini engellemek

Internetteki aramalar, görüntü hizmetleri, mobil ödeme – Google bir çok noktadan kapsamlı bilgi elde ediyor, sonra bunlar merkezi olarak değerlendiriliyor ve bu kullanılarak profiller oluşturuluyor.

Şirket veriyi açık olarak topluyor

Google saniyede 65,000 arama talebini işlemden geçiriyor – bu Live-Counter.com’un bir istatistiğinde gösterildi. Fakat, Google bu talepleri sadece kaydetmiyor, bu bilgiyi kullanıcı verisiyle de eşleştiriyor, örneğin yaş veya konum gibi. Bu sayede Google kullanıcıları hakkına kapsamlı veri elde ediyor. Örnek verelim, şirket İstanbul’da kaç kişinin “Siğil ilacı” kelimelerini arattığını biliyor.

Amazon profilini devre dışı bırakın

Bu şirketin en az Google kadar kapsamlı bir şekilde müşterilerini verilerini kaydettiğini birçok kişi şaşkınlıkla öğreniyor. Fakat doğru ayarlarla bunu engellemek mümkün.

Veri aktarımını böyle sınırlayabilirsiniz

En baştan açık açık söyleyelim: Amazon’un verilerinizi tamamen kaçırmanın tek yolu onu kullanmamak. Örneğin, sitede davranışlarınızın kaydedilmesini en- gellemeniz mümkün değil. Fakat bir takım seçenekler de mevcut. Bunun için Amazon hesabınıza giriş yapın ve “Hesabım” sekmesine girin. “Kişiselleştirilmiş Reklamlar” sekmesine girin ve “Amazon’da ilgili reklamları gösterme” seçimini yapın. Ardından www.amazon.com/gp/history/ ref=sv_ ys_0 adresine girin ve sağ üstten “Değiştir” sekmesine tıklayın. Burada alışveriş geçmişinin kaydını kapatın. “Bakılan tüm ürünleri sil” seçimi ile önceki tüm istatistikleri silin.

Facebook veri korumasına adapte olun

Facebook, Instagram ve WhatsApp: artık dünyanın en büyük sosyal ağına dahil olmayan yok gibi. Bu nedenle doğru veri koruma seçenekleri önemli.

Kendi veri akışınızı görmek isteyin

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ayar menülerinden bunların hakkınızda neler bildiğini tespit edebilirsiniz. Tüm hizmetler için, ayarlardan veri paketi indirmek söz konusu. Facebook’un diğer şirketlerle ne paylaştığını görmek için: www.facebook.com/your_information. Instagram için: instagram.com/accounts/access_tool. WhatsApp’da ise ayarlar son derece basit. “Ayarlar | Hesap | Gizlilik”, yoluyla en azından konum verinizi paylaşmayı bırakabilirsiniz.

 

Paylaş

Yorumlar