Gece Yatmadan Önce Dua Ayet | Uyku Duası Arapça Türkçe ve Manası

0

Korku sebebi ile uyuyamamaktan şikayet eden kimseler  için okunacak dua Hz. Muhammed (sav)  gece yatmadan önce tavsiye ettiği dua,  uyumadan önce okunacak dualar  Arapçası, Türkçesi ve Manaları.

 

Korku sebebi ile uyuyamayanlar için dua  Fazileti: Korku sebebi ile uyuyamamaktan şikayet eden kimseler yatmadan önce bu duayı birer defa okurlarsa  Cenab-ı Allah’ın izni ile bu şikayetleri ortadan kalkar.

Korku sebebi ile uyuyamayanlar için okunacak  arapça ayet-i kerime

 

uykuda korkanlar için dua

Korku sebebi ile uyuyamayanlar için duası türkçe okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim

” Elhamdu lillahillezi ahyana ba’de ma ematena ve  ileyhin nüşûr* Asbahná ve asbahal mülkü lillahi azametü vel kibriyâü vel halku vel emru vel leylü nehâru ve mâ sekene fihima lillahi teala vahdehu la şerîke leh* Asbahnâ alâ fıtratil islâmi ve kelimetil ihlası ve alâ dini nebiyyinâ muhammedin aleyhis salátü ve selâmü ve alá milleti ibrâhîme aleyhis selâm Allâhümmec’al evvele hâzel yevmi salahan ve evsetahů felâhan ve âhirahû necâhan bi rahmetike yâ erhamer rahimiyn*”

 

 Gece Yatmadan Önce Okunacak Dua, Uyku Duası

 

Peygamberimiz  Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmaktadır; “Eğer bu duayı yapıp yattığın gece ölürsen* iman üzere ölürsün* ölmez de sabaha çıkarsan hayra kavuşursun”. (Buhârî, Vudü 75, Daavât 6; Müslim, Zikr 56-58. Ayrıca bk. Ebü Dâvüd, Edeb 98.

Ebû Ümâre Berâ İbni Âzib (ra.anha)dan şöyle  rivayet edilmiştir; Efendimiz Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurdu:

-“Ey falân! Yatağına yattığında şöyle dua et:

Uyumadan Önce Okunacak Dua Arapçası

uyumadan önce okunaçak dua

Uyumadan önce okunacak dua türkçe okunuşu; Bismillahirrahmanirrahim “Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechi ileyke ve fevveztü emri ileyke ve elce’tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.”

Uyumadan önce okunacak duanın manası;  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla”Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim. (Rızânı) isteyerek, (azâbından) korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.”

 

Paylaş

Yorumlar