Gece uyumadan önce okunacak dua

0

Gece yatmadan önce okunacak dualar hangileridir?

Allah (c.c) bütün kâinatın, yeryüzündeki her şeyin sahibi, yaratıcısı ve hükümünü verendir. Bizler Rabbimizin varlığına birliğine bize buyurulmus olan şeylerle ona iman ederiz. Biz Rabbimizi bize gönderdiği ,rehberlik ettirdiği peygamberler aracılığı ile ve yol gösterici olarak gönderdiği Kuranı Kerim ile tanırız. Rabbimiz bize her zaman bir yol göstermiş, en umulmadık anlarda bile bizlere mutlak suretle dua kapısı açmıştır. Ve bizler inançlı birer Müslüman olarak dinimize gönülden bağlanmalı ve Rabbimize içtenlikle dua etmeliyiz. Dua dinimizce sayılan en güzel ibadetlerin başında gelir. Çünkü aciz birer kul olan biz insanoğlu ancak dua ile Rabbimize sığınırız, ancak dua ile onun bizleri himayesi altına almasını isteriz. Yani dua, Rabbimizle konuşmak, onunla dertleşmek, ona kendimizi açmak, ancak ve ancak her şeyi ondan için bize sunulmuş bir fırsattır. Eskilerin dediği gibi Duasız insan, korumasıdır Dinimiz her şeyin adabını, neyi nerede nasıl yapılacağını usulünce ve açık bir dille anlattığı gibi uyurken de neleri yapacağımızı bizlere söylemiştir.

Gece, akşam uyumadan önce okunacak dualar!

Öncelikle gece yatarken yüzümüz kıbleye dönük ve sağ tarafımıza doğru yatılır ve ; Bismikellahümme emûtü ve ehya ( Allahim senin adınla ölür ve dirilirim) Rabbi gınî azabek yevme teb-asü ıbadek ( Rabbim, kullarını dirilittigin günde beni senin azabından koru) Diye dua ederiz.

Ayrıca gece uyumadan önce Fatiha, kafirun ve Ayetel Kürsi, bunları bilmiyorsak 3 defa ihlas nas ve Felak sürelerini okuyabilirsiniz. Uyumadan önce bu duaları okumak sünnettir, çünkü uyku ve ölüm ikiside birbirinin kardeşidir, Uyku esnasında yada uyurken korktuğumuz zamanlarda; Euzu bı kelimatillahit-tammeti min gadabihi ve ıkabihi ve min şerri ibadihi ve min hemazatiş-şeyatini ve en yehdurun ( Rabbimin gazabından azabından, kullarının kötülüğünden, şeytanın vesvesesinden ve benimle beraber olup bana zarar vermelerinden Rabbimin mübarek ve ulu kelimelerine sığınırım.) şeklinde dua edebiliriz.

Paylaş

Yorumlar