Fetih Süresi Arapça| Fetih Süresi Okunuşu

0

Fetih Suresi,  Kitabımız Kuran-ı Kerim’in  kırk sekizinci süresidir. Bu süre, hicretin altıncı yılında Hudeybiye antlaşması dönüşünde Mekke ile Medine arasında nazil olmuştur.  Yirmi dokuz âyettir.  Fetih Suresi, müslümanların yakında kazanacağı fethi, başarıyı ve zaferi müjdelediğinden o sebepten Süret-ül-Fetih adını almıştır.  Fetih süresinde  Hz. Muhammed (sav)  ve müslümanlar için verilen ve verilecek olan nimetler, münâfıkların ve müşriklerin uğrayacağı azâb hatırlatılmakta ve cihâddan geri kalanlar ve daha başka konulara yer verilmiştir.

Fetih Süresi   Fazileti Hakkında  Hadisler

Hz. Muhammed (sav) Fetih Süresi hakkında şöyle buyurmuştur: ” Bu gece bana öyle bir süre indirildi ki, o süre benim için güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha sevimlidir, daha güzeldir” ( Sa’lebi,el-Keşf ve’l-Beyan, 5/486).

Mesüdi (rah) şöyle demiştir: “Bana ulaşan haberlere göre, bir kişi ramazan ayının ilk gecesinde teravih namazını Fetih süresini okuyarak kılarsa, o sene bütün bela ve musibetlerden korunur” ( Sa’lebi, el-Keşf ve’l-Bayan,5/486).

Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Her kim fetih süresini okursa, sanki benimle beraber Mekke’nin fethine katılmış gibi sevap kazanır”  Zemahşeri, Keşşaf, 5/553).

 

Fetih Süresi Arapça 

fetih süresi

fetih süresi

fetih süresi

fetih süresi

fetih süresi

Paylaş

Yorumlar