Ezanın Okunuşu, Anlamı ve Duası 

0

 

Ezanın Okunuşu, Anlamı ve Duası

 

Ezanı Dinlemenin Kıymeti

Ezan okunduğu zaman, müezzinin söylediklerini tekrar ederek, ezan bitene  kadar dinlemek ve bitince de dua etmek sünnettir.
Ezan okunduğunda duaların reddedilmediği vakitlerdir. Her ezanın arkasından dua etmek bu sebeple de çok  kıymetlidir.

Namaza Davet

Namaz vaktinin girdiğini fark etmemiz için her namazdan önce Müminler ezan ile namaza davet edilir. Müminlere, hem namaz vaktinin geldiğini hem de Cenab-ı Allah (celle celeluhu) yüceliğini hatırlatan ezanı duyunca en yüce ve en büyük olduğunu kabul edip, Yüce Yaratana ibadet etmeye yöneliriz.

 

İlk Ezan
Önceden Nebi Hz. Muhammed (s.a.v)  emri ile Hz. Bilal, namaz saatlerinde“Esselât-ü Câmiatün (Cemaatle namaza)” diye çağırıyordu. Bu vaziyet ensarlardan  Hz. Abdullah b. Zeyd’in  rüyasında gördüğü, Başka sahabilerin de gördüğü rüyalar üzerine, Ezân-ı Muhammedi, günümüzdeki hali ile okunmaya başlanıldı.
Hz. Bilâl’in sesi  çok güzel idi.  Nebi (s.a.v) emri ile Hz. Bilâl, ezan okumaya seçildi. Dinimizde ilk ezan okunmuş oldu.  Hz. Bilâl (ra)  ezan vakitlerinde Mescid-i Nebevi’nin yanındaki yüksek evin damına çıkıp, güzel sesi ile ezan okurdu. Cenab-ı  Allah’ın büyüklüğünü ilan ederek Müminleri namaza  çağırırdı.

Ezan Okunuşu

4 Defa: Allahu  Ekber

2 Defa: Eşhedü enla ilahe illallah

2 Defa: Eşhedu enne Muhammeden  resullullah

2 Defa:Hayya ale’salah

2 Def:Hayya alel-felah

2 Defa: As-salatu hayrun mine’n nevm

2 Defa: Allahu Ekber

2 Defa: La ilahe illallah

Ezan  Anlamı

Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim,Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şahitlik ederim, Haydi namaza,Haydi kurtuluşa,Namaz uykudan hayırlıdır.Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilah yoktur.

 Ezan Duası

Ey şu tam davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan Allah’ım! Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) cennette güzel bir makam ve üstünlük ver. O’nu kendisine vaat ettiğin övülmüş makama ulaştır. Sen verdiğin sözden dönmezsin.

 

Paylaş

Yorumlar