Ezan Türkçe okunuşu | Ezandan sonra okunan dua?Ezan bittikten sonra edilen dua

0

Ezan. Kişiyi Rabbimizin huzuruna çağıran bir duyuru,bir davettir. Dinimize göre ezan farz namazlarından önce günde beş kere belirli zamanlarda,, okunan mübarek kelimelerdir.

 

 

İlk ezan ne zaman okundu

Ezan ilk defa hicretin birinci yılında, Resullah (s.a.v) tarafından belirlenmiştir. Ve bizzat Peygamber Efendimiz tarafından okunması emredilmiştir.

 

 Ezan nedir? Nasıl okunur? Ezandan sonra hangi duaları ederiz?

 

Ezanın Türkçe okunuşu;

Allahu Ekber Allahu Ekber
Allahu Ekber Allahu Ekber
Eşhedü ellâ ilahe illallah
Eşhedü ellâ ilahe illallah
Eşhedü enne Muhammeder-resûlüllah
Eşhedü enne Muhammeder-resûlüllah
Hayye ales-salâh Hayye ales-salâh
Hayye alel-felâh Hayya alel-felâh
Allahu Ekber Allahu Ekber
La ilahe illallah

Ezanın manası; Allah en büyüktür, şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Şahadet ederim ki Hz. Muhammed onun Kulu ve elçisidir. Şeklinde mübarek kelimelerle başlar ve Rabbimiz bizleri namaza çağırır, namaza gelin kurtuluşa erin demek ister. Allah bizi ezanı duyunca devamlı namaz kılanlardan eylesin.

 

Ezan okunduktan sonra özellikle sabah namazında Hayye ale’l felâh cümlesinden sonra iki kere şunları söylemek gerekir;

” Essalâtü hayrûn mine’n nevm” yani ” Namaz uykudan hayırlıdır.

 

Ezan duası nedir? Ezan bittikten sonra hangi dua okunur?

Bir mümin, namaz kılmanın, oruç tutmanın, Kur’an ı Kerim’i okumanın bir adabı,bir usulü olduğunu bildiği gibi ezan okunurken de bazı adabı ve kuralları olduğunu bilmelidir.

Öncelikle ezan büyük bir saygı ve can kulağı ile huzurla dinlenir. Ezan cümlelerini kendi duyabileceği şekilde okur. Ezanı Okuyan müezzin hayye ales-salâh ve Hayye ales-felâh dedikten sonra bizler

La havle velâ kuvvete illâ bîllah demeliyiz.

Ezan okuduktan sonra hangi dua okunur?

Ezan bittikten sonra şu dua edilir

Allahümme Rabbe hâzihi’d dâveti’t tâmmeti, ve’s salâti’l kâimeti âti Muhamnedeni’l vesîlete vel fazîlete ve’b’ashü mekâmen mahmûden’illezî veadtehû inneke lâ tuhliful mîâd

 Anlamı: ” Allah’ım, Ey davetin ve namazın sahibi. Muhammed (s.a.v)e vesileyi ve fazileti ihsan eyle. O’nu kendisine vaad ettiğin makam-ı Mahmûd’a eriştir. Muhakkak ki sen va’dinden dönmezsin.

 

Paylaş

Yorumlar