Evvabin Namazı ne zaman kılınır | Evvabin Namazının rekat sayısı kaçtır

0

Evvabin Namazı ne zaman kılınır? Evvabin Namazı kaç rekattır ? Yatsı, akşam namazından sonra şafağın yok oluşuna kadar geçen müddettir. Azı dört rekat en mükemmeli yirmi rekattır.  Mükemmelliğin askarisi ise  Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur;

«Her kim akşam namazı ile yatsı namazı arasında altı rek’at namaz kılarsa, onun için oniki sene ibadeti vardır» ( Tirimiz).

  • Zeval’den sonra iki rekat kılmak sünnettir. 
  • Abdest alındıktan sonra iki rek’at namaz kılmak sünnettir.
  • Yolculuktan dönerken kişinin iki rek’at namaz kılması sünnettir.

 

İki rekat nafile  namaz kılmak 

Bu namazı camide ve evine henüz girmeden kılması efdaldir. Yolculuğa çıkmadan önce de iki rek’at namaz kılmak sünnettir.

 

İdam edilenin, imkanı varsa idam edilmeden önce iki rekat kılması, kişinin Allah’tan bir ihtiyacını talebi olduğunda iki rekat kılması, hamamdan çıkarken iki rekat kalması, Mescid-i Nebevi’den çıkarken iki rekat kılması, nikah kıyılırken iki rekat kılması, sünnettir. Ayrıca damad ve gelinin zifafa girmeden önce iki rekat namaz kılmaları da sünnettir. Kendisinde Allah’a ibadet edilmeyen bir yere girerken de orada iki rekat namaz kılmak sünnettir.

 

Nafile namazlarda kaç rekatta bir selam verilmelidir

Farz namazlara tabi olmayan bir diğer nafile namaz, vakit ve sebeplere bağlı olmayan ve mutlak olarak kılınan namazdır. Bunun belli bir rekat sayısı da yoktur. Bilindiği gibi namaz, bedeni ibadetlerin en faziletlisidir. Şayed kişi iki rekattan daha fazla kılmaya niyyet ederse, iki rek’atta bir teşehhud yapılabileceği gibi dört rekatta bir de teşehhud yapabilir. Şayed ikinci rekattan sonra teşehhüde oturursa, yalnız ilk iki rekatta zamm-ı süre okur. Ama sadece son rekatta teşehhude oturacaksa, her rekatta zamm-ı süre okuması sünnettir. Böyle nafile namazlarda iki rekatta bir selam vermek daha faziletlidir.

Cemaat halinde kılınması istenen ve istenmeyen bakımından sünnet namazlar iki kısma ayrılır:

Birincisi : Bayram namazı, küsúf, hüsüf namazı, istiska namazı. teravih namazı ve Ramazan ayında Vitir namazı gibi cemaatle kilinması sünnet olan namazlar.

ikincisi: Bu sünnet namazların dışında kalan sünnet namazlar ki bunların cemaat hâlinde kılınması sünnet değildir.

Paylaş

Yorumlar