Enfal süresinin ayetinin fazileti | Enfal süresinin verdiği mesajlar

0

Enfâl Süresinin Fazileti; Enfâl Süresi bize öncelikle bir Müslümanın nasıl özelliklere sahip olduğundan bahseder.
İyi bir müslümanın Allah’ın adı anıldığı zaman yürekleri ürperir ve Allah’ın ayetlerini okuduğu zaman imanı artar. Namazı dosdoğru kılar, kendilerine rızık olarak verilen şeyleri Allah Yolunda harcamaya gayret eder. İşte böylesi Allah rızasını gözeten müslümanlara Allah katında yüksek dereceler, bağışlanma ve bol rızık vardır.

 

Bir insan,bir mümin, Allah’tan yardım istediği zaman Allah hiç bir zaman kulunu darda koymaz. Hatta o bizlere, Hiç kuşkunuz olmasın,ben sizlere meleklerden birbiri ardınca bin tanesi ile yardım edeceğim. Ve Rabbimiz bunu sadece Bizlere bir müjde olsun diye,huzur ve saadet içinde olalım diye yapmıştır. Yardım Yalnız ve yalnız Allah katındadır. Hiç şüphesiz ki Allah işleri yerli yerinde yapandır.

 

Allah’ı , onun ayetlerini, gönderdiği Kur’an ı Kerim’i ve ayetlerin açıklaması için görev verdiği Peygamberleri yalanlayanlarla, alay edenlerle savaşmak bizler için bir Emir olmuştur.

Enfâl Süresinde de bu konu ile ilgili
Savaş sırasında onları siz değil, Allah öldürdü.Attığınız zaman siz atmadınız Allah attı, bunu da müminleri güzel bir imtihanla sınamak için yaptı. Allah işitendir bilendir.
Allah kâfirlerin tuzağını her zaman boşa çıkarır.

Enfâl Süresinde Rabbimiz, Allah’a ve Peygamberlere son derece bağlı kalınmasını istemiştir. Hayat vereceği şeylere bizler çağırıldığımız zaman Allah’a ve peygambere uymamız lazımdır. Çünkü Allah kişi ile kişinin kalbinin arasına girer. Ve mutlaka hepimiz onun huzurunda toplanacağız.

Yeryüzünde az olduğumuz ve güçsüz olduğumuz için insanların bizleri kötüye sürüklemesinden , günahtan korktuğumuz zaman Allah’a sığının. Eger ki Allah’tan sakınırsak, Allah (c.c) bizlere iyiyi ve kötüyü ayıracagimiz bir kabiliyet verir. Günahları örter, bizleri bağışlar.

Kâfirler, tüm mallarını insanları Allah yolundan alıkoymak için harcıyorlar ve harcamaya da devam edeceklerdir. İşte bu durum onlara yürek acısı olarak geri dönecektir. Ve en sonunda mutlaka mağlup olacaklardır. Eğer Hak ile batılın birbiri ile mücadeleye giriştiği o gün, iki ordunun birbiri ile mücadeleye giriştiği o gün Allah’ın sizinle beraber olduğunu bilin.
Bedir savaşında siz eğer ki savaş için sözleşmis olsaydınız sözleştiğiniz zamanın ihtilafına düşerdiniz. Ancak Allah gerekli olan emri yerine getirmesi,helak olması gereken taraf açık bir şekilde helak olması, yaşayanın da açık bir şekilde yaşaması için böyle yaptı. Çünkü o hakkıyla bilendir.

Allah sizler uyurken uykunuz da onları size az gösterdi. Eğer onları size çok gösterseydi elbette çekilecek ve bu iş hakkında geri duracaktiniz. Fakat Allah sizi kurtardı. Çünkü o kalplerin iç yüzünü bilir. Allah olacak bir işi yerine getirmek için sizi onlara çok onları da size az gösterdi.

Münafıklar ve Allah’a inanmayanlar sizler için aldanmış diyordu. Ancak kim Allah’a dayanirsa Allah ona yeter.
Allah’ı inkar edenlerin halini görseydiniz Melekler onların canlarını alırken yüzlerine doğru Haydi yakıcı azabın tadına bakın diyorlardı. Çünkü Allah katında canlıların en kötüsü kâfirlerdir.

Hicretin yapılması ile ilgili de ayeti kerime indirlen Enfâl Süresinde; hicret yapanlar ile ilgili;

İman edip de hicret edenler, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla mücadele edenler ve muhacirlere yardım edenler işte onlar Allah’ın dostudur.
İman edip de hicret etmeyenlerde onlar hicret edinceye kadar size onların mirasından hiç bir pay yoktur.
İman edip de Allah yolunda hicret ve cihad edenler işte onlar gerçek müminlerdir. Onlar için Allah katında bağışlanma ve bol rızık vardır.

Paylaş

Yorumlar